ledig verwoest. J.A. Wentink bouwde in 1952 op de plaats van de voorganger uit 1864 een pand in sierlijke traditionalistische stijl met een dak ruiter (torentje). In de middenpartij bevindt zich een hoofdingang met op de eerste verdieping het balkon en daarboven het stadswapen. In 1978 werd het stadhuis aan de achterzijde uitgebreid. Een kelder, voor de civiele verdedi ging, maar later in gebruik als archiefruimte, was daar een onderdeel van. Op de begane grond kreeg de gemeentesecretarie meer ruimte en op de eerste verdieping kwam een fraaie burgerzaal. Verder werden meer kantoor ruimtes, een lift, keuken, bar en klimaatbeheer sing aangebracht. Na de verbouwing is in het torentje het Vorsterman van Oyen carillon aangebracht, mede geschonken door een aantal Nederlandse coöperaties. De overdracht vond plaats in het zich nog steeds in zeer goede staat. Bij de selectie wederopbouwarehiteetuur is het stadhuis door Heemschut in de top tien van de 25 belangrijkste gebouwen van Zeeland uit de periode 1940-1958 geplaatst, ook al omdat de uitbreiding aan de achterkant geheel in stijl is uitgevoerd. Te koop Per 1 januari 1995 fuseerden de gemeente Aar denburg en Sluis. De beide stadhuizen bleven toen nog hun functie behouden. Na vijfjaar besloten vervolgens de gemeenten Sluis-Aar- denburg en Oostburg te fuseren. In een start document dat aan de basis lag van de nieuwe fusie stond vermeld: 'Het voormalig stadhuis van Aardenburg dient een functie te krijgen die aansluit bij de historie van de stad, in relatie met de ontwikkelingen van de St.-Bavokerk'. Het startdocument werd echter al snel na de gemeentelijke herindeling naar de prullenbak verwezen en de gemeente Sluis-Aardenburg ging zich richten op de mogelijkheden de Sint Baafskerk meer functioneel te maken door daar onder meer het archeologisch museum in onder te brengen. Dit is bijzonder lastig en kostbaar, omdat de ruimte niet mag worden onder verdeeld, behalve wanneer dit ondergronds gebeurt. In dat geval is het onvoorspelbaar wat de consequenties voor dit belangrijke bouw werk zullen zijn. Vorig jaar deelden B en W van Sluis aan de belangenorganisaties in Aardenburg mee, dat het stadhuis te koop zou worden gezet en dat men verder ging met de besprekingen over het multifunctioneel maken van de Sint Baafskerk. Hiervoor zou een bedrag van minimaal 7 mil joen euro nodig zijn! Het college van burge- Het stadhuis van Aardenburg staat sinds enkele jaren leeg. Het is een van de belang rijkste Zeeuwse gebouwen uit de naoorlogse wederopbouw, vindt Heemschut. Foto gemeente Sluis Het gemeentelijk Archeologisch museum is nu nog in deze patriciërs woning ondergebracht. De gemeente Sluis wil de woning opknappen en verkopen en het museum onderdak brengen in de te verbouwen Sint Baafskerk. Heemschut wil de woning verkopen en het museum over brengen naar het stadhuis. Foto Jan Goedbloed. kader van het eeuwfeest '100 jaar coöperatie in Nederland'. Zo ontstond in 1978 een goed geoutilleerd multifunctioneel stadhuis, dat na de gemeentelijke herindeling in 2003 werd verlaten. Sindsdien staat het leeg, maar er worden van tijd tot tijd exposities gehouden en het pand bevindt Na de fusie gingen de gedachten van veel Aardenburgers vrijwel meteen uit naar het overbrengen van het archeologisch museum naar het stadhuis. Verder zag men het oude en uiterst belangrijke stadsarchief (vanaf 1 december 1201) graag in Aardenburg blijven. meester en wethouders ziet geen functie voor het voormalige stadhuis en wil het in handen van een projectontwikkelaar geven. Omdat het door de talrijke niveauverschillen volledig ongeschikt is als woonbestemming, betekent dat sloop. Die is niet tegen te houden, augustus 2009 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 23