Heemschut pleit voor verhuizen museum naar stadhuis Carillon Walter Dieriek en Willem Heijbroek - De markt van Aardenburg met voor malig stadhuis is een historische plek, waar vanaf het jaar 1000 het bestuurscentrum van deze middel eeuwse haven- en bedevaartstad ontstond. De gemeente Sluis ontwik kelt nu een herbestemming voor de marktomgeving. Heemschut keert zich tegen het voornemen het voormalig stadhuis te verkopen (en te laten slopen). Het archeologisch museum kan beter in dit stadhuis dan in de St. Baafskerk worden ondergebracht. Die kerk zou namelijk eerst voor veel geld aangepast moeten worden. De Markt van Aerdenburg met links de muziekkoepel uit 1909 en op de achtergrond de Sint-Baafskerk uit 959. Foto gemeente Sluis OMSTREEKS 170 bouwden de Romeinen hier al een castellum, dat in de 9de eeuw is afgebroken om plaats te maken voor een burcht (Rodenburch). De nederzetting Aarden burg behoorde tot het graafschap Vlaanderen en maakte deel uit van het Vrije van Brugge. Het kreeg in het vierde kwart van de 12e eeuw stadsrechten en trad toe tot de Vlaamse Elanze. Aan het eind van de 13e eeuw is een eerste omwalling met vier stadspoorten aangelegd. De vele Romeinse vondsten gedaan bij opgra vingen in de jaren zeventig van de vorige eeuw en ook middeleeuwse vondsten zijn onder gebracht in het Gemeentelijk Archeologische Museum. Dit is gevestigd in een niet goed toegankelijke patriciërswoning, die stamt uit de 17e eeuw. De St. Baafskerk is een driebeukige kruiskerk voorzien van een slanke toren met openge werkte lantaarn, waarin twee klokken van Vorsterman van Oyen, die in 1860 hoofd onderwijzer werd, heeft zich ingespannen voor het landbouwonderwijs en op 8 januari 1878 de eerste landbouwcoöperatie van Nederland in Aardenburg opgericht. Een hardstenen gedenknaald met zijn portret is na zijn overlijden op de markt in een fraai aangelegd plantsoen geplaatst. Johannes Burgerhuis uit 1646 hangen. Op deze plaats is in 959 een kapel gesticht door de Gentse St.- Baafsabdij (vandaar de naam), die uitgroeide tot een kruiskerk. Na een brand is deze vervangen door de huidige kerk, die het meest zuivere voorbeeld van Scheldegothiek in Nederland is. Bij een restauratie (1946-1959) zijn in 1947 inwendig beschilderde grafkelders uit de 14e eeuw gevonden. Enkele hiervan zijn uitgegraven en in de kerk opgesteld. Wederopbouw Het stadhuis van Aardenburg is meerdere malen herbouwd en in de Tweede Wereldoorlog vol- 20 Heemschut augustus 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 22