Stookgat met en stookgat zonder oven in werking. De stoker houdt op de zolder het bakproces in de ovens onder zijn voeten in de gaten. Kruiwagens met kolen staan klaar om brandstof in de stookgaten te kunnen werpen. paratuur op een schoorsteen is geen ideaal, maar wel een tijdelijk geschikt middel om geld te verwerven voor instandhouding. Restau ratie brengt trouwens niet slechts kosten met zich mee. Een gerestaureerde pijp kan ook een positieve uitwerking op de omgeving hebben, vooral als het opknappen van de schoorsteen in samenhang met de directe omgeving plaats vindt. Zo is de restauratie van de schoorsteen van De Bunswaard in Weurt het startschot geweest voor een algehele reconstructie en herbestemming van de vroegere steenfabriek. Samenhang Steenfabriekssehoorstenen zijn niet alleen lokale monumenten uit het industriële verleden. Alle nog bestaande schoorstenen vormen door hun ligging, vormgeving en geschiedenis een industrieel ensemble van nationale betekenis. De waardevolle schoorstenen, de dragers van het almaar vervagende steenfabriekenland- sehap, verdienen daarom bescherming en integratie in de nieuwe ontwikkelingen in het rivierengebied. Voorop moet staan dat schoor stenen geen geïsoleerde objecten zijn, maar dat ze deel uitmaken van een groter samenhangend geheel. De combinatie van projecten als ruimte voor de rivier, natuurontwikkeling en behoud van waar devolle gebouwde elementen kan inspirerende ideeën opleveren. Zo zouden wandel- en fiets routes door de uiterwaarden deze elementen met elkaar kunnen verbinden of zou men steen fabrieken als informatie- en edueatieeentrum kunnen bestemmen. Telkens geldt, dat een goede samenwerking tussen alle betrokken partijen (gemeenten, provincie, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, overige grondeigenaren, cultuurhistorische verenigingen) essentieel is voor succes. Er zijn inmiddels genoeg voorbeelden die aantonen dat dit kan. Al blazen de meeste steenfabriekssehoorstenen geen rook meer uit, het is de moeite waard om deze monumenten van het industriële verleden te behouden. De schoorsteen is immers een markant onderdeel van het (vroegere) steen fabrieksterrein, een landmark voor het dorp en een onderdeel van een groot ensemble van steenfabrieksschoorstenen. Een ensemble dat nog altijd wordt bedreigd en bij elke afbraak verder wordt aangetast. De betrokken overheden en organisaties moeten zich hiervan bewust worden en de nog bestaande schoorstenen beschermen en op een duurzame wijze behouden. Alleen dan zullen ook volgende generaties die de schoonheid van het rivierengebied hebben ontdekt stilstaan bij het industriële verleden van de streek. J. Reijnen en H. Roodenburg zijn lid van de Provinciale Commissie Gelderland van de Bond Heemschut Bronnen - Janssen, G.B., Twee eeuwen Gelderse bakstenenFagus, 2008. - N ij hof, P., Ruimte voor cultuur, RACM, 2002. - RACM, Fabrieksschoorstenen. Brochure nr 10, 2008. - STIF, Rookpluimen 10 jr, 2007. augustus 2009 Heemschut 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 21