natuurontwikkeling. Schoorstenen en steen ovens laat men in het beste geval onaange roerd, waardoor ze op den duur tot ruïne zullen vervallen. Een andere directe bedreiging vormen de plannen in het kader van Ruimte voor de Rivier, een megaproject van Rijkswaterstaat dat tot doel heeft meer ruimte te scheppen voor de doorstroming van rivieren. De aanleg van nevengeulen en het afgraven van hoogwa- tervrije terreinen betekent dat diverse steen- fabrieksloeaties compleet zullen verdwijnen. Gelukkig heeft ook Rijkswaterstaat steeds meer oog voor behoud van cultuurhistorisch erfgoed en zijn al enkele steenfabrieksterreinen veiliggesteld. De plannen worden voortdurend bijgesteld en dus is het zaak om deze ontwik kelingen op de voet te volgen. Behoud Projecten als Ruimte voor de Rivier en natuur ontwikkeling zijn van bovenlokaal en zelfs van nationaal belang en vragen veel aandacht. Daarbij is helaas te constateren dat er in het rivierengebied slechts een matige belangstel ling bestaat voor de cultuurhistorische waarden van de uiterwaarden en voor het industrieel erfgoed in het bijzonder. Behoud van een referentie aan het industriële verleden lijkt vooralsnog te botsen met de idee van 'wilde natuur' in de uiterwaarden. Ruimte voor de rivier en natuurontwikkeling in de uiterwaarden hoeven echter helemaal niet automatisch gepaard te gaan met sloop van schoorstenen. Na goed overleg tussen Rijkswa terstaat en overige betrokkenen is de sloop van enkele steenfabrieken, waaronder De Bosseher- waarden bij Wijk bij Duurstede, afgewend. Na actie van Heemschut zijn delen van de schoorsteen en de ringoven van steenfabriek De Overrijnse Waard te Driel voor sloop behoed. De schoorsteen van de gesloopte fabriek De Turkswaard in Afferden is recentelijk geres taureerd in het kader van het plan 'Drutense waarden' waarin natuurontwikkeling, het ere- eren van ruimte voor de rivier en behoud van cultuurhistorische waarden gecombineerd zijn. Herbestemming Behoud is alleen mogelijk, als de betrokken par tijen alle zeilen bijzetten om de nog aanwezige schoorstenen te beschermen. In Gelderland zijn inmiddels verschillende schoorstenen van steenfabrieken als monument beschermd, soms als onderdeel van een groter complex. De provincie zou het eerder genoemde rapport van P. Nijhof als uitgangpunt moeten nemen voor behoud en bescherming van de waarde volle schoorstenen. Is behoud niet mogelijk, dan is op zijn minst een gedegen documente ring van de schoorsteen benodigd. Wettelijke bescherming is niet voldoende om de schoorstenen voor de toekomst te behouden. Regelmatige inspectie en renovatie blijven noodzakelijk en daarvoor is een economische drager onontbeerlijk. Plaatsing van zendap- Linksonder de kleivoorraad voor rood- bakkende bakstenen. Midden boven de stookzolder met gasleidingen om in de stookgaten met gas de temperatuur in de ovenkamers constant te houden voor een goed bakproces. Midden onder stookkamer met afkoelende rode bakstenen. Rechts de stookzolder met stookgaten. De foto's zijn gemaakt bij steenfabriek Vogelensangh in Deest. 18 Heemschut augustus 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 20