Vergipsing in de schoorsteen Bij ontwikkelen rivierengebied en natuur oude fabrieken en schoorstenen inpassen in plannen Jan Reijnen en Hylke Roodenburg - Jarenlang stimuleerden lokale overheden een snelle sloop van gesloten steenfa brieken. Zo werd voorkomen dat kraakacties of illegale bedrijvigheid problemen zouden veroorzaken. Vaak ook vestigden zich legaal bedrijven op het terrein. Veel gemeenten en provincies zien deze grootschalig geworden bedrijvigheid in de uiterwaarden of aan de dijk tegenwoordig als ongewenst. Dit terwijl die bedrijven kunnen bijdragen aan het in stand houden van een schoorsteen of van andere onderdelen van de steenfabriek. Buiten gebruik gestelde schoorstenen krijgen vaak geen onderhoud meer. De kwaliteit ervan gaat vervolgens relatiefsnel achteruit, mede vanwege de ouderdom. Onder andere treedt zoge noemde vergipsing op: het zwavelzuur uit de rookgassen maakt de kalkmortel tot poeder en valt dan als stof uiteen. Gevolg is dat de top van de schoorsteen scheef gaat staan. Verder ontstaan vochtproblemen, doordat de slechte voegen water doorlaten of doordat de kop niet goed is afgedicht, 's Winters treedt vervolgens vorstschade op. Andere problemen hebben betrekking op de fundering van de schoorsteen en de bliksembeveiliging. Tot slot roesten de metalen trekbanden en klimijzers weg, waardoor de stabiliteit in gevaar komt en inspectie van de schoorsteen bovendien moeilijker is uit te voeren. De steenfabriek Vogelensangh in Deest stookt nog steeds op kolen. De stenen uit deze fabriek zijn handgevormd. Foto's Marjo Huijsmans ONTWIKKELING VAN NIEUWE NATUUR in de uiterwaarden en het project Ruimte voor de Rivier van Rijkswaterstaat vormen de nieuwste bedreigingen voor de steenfabrieks schoorstenen. In de afgelopen decennia heeft met name Staatsbosbeheer veel buitendijkse grond aangekocht voor natuurontwikke ling. Men wil aan de oevers van de rivier de oorspronkelijke vegetatie laten terugkeren. Aanvankelijk ging natuurontwikkeling gepaard met volledige sloop van fabrieken en alle bij behorende zaken, zoals het geval was bij Bato's Erf in Heerewaarden. Hoewel Staatsbosbeheer de laatste tijd duidelijk meer aandacht heeft voor cultuurhistorische waarden, blijft de prioriteit liggen bij augustus 2009 Heemschut 17 Monumenten van industrieel verleden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 19