De grafkelder van Walram II in de abdijkerk. Interieur van de abdijkerk van Rolduc. Het omvatte voornamelijk het Land van Eupen. Graaf Walram I van Aarlen bouwde medio 11de eeuw de burcht van Limbourg in het dal van de Vesdre. Diens zoon verwierf de titel Hertog van Neder-Lotharingen, waardoor deze titel overging op Limburg. De hertogen van Limburg oefenden grote invloed uit in het Duitse Rijk, met name in de investituurstrijd. Dit was de machtsstrijd tussen de Duitse koning en de paus over het recht bisschoppen en andere hoge geestelijken te benoemen. De Limburgse hertogen bezaten verschillende leengoederen. Zo werd bijvoorbeeld in 1155 het land van 's-Hertogenrade met Limburg verbonden. Gaandeweg ontstond er echter de nodige onenigheid tussen familieleden, die vooral rivalen waren, bijvoorbeeld omdat één van hen zijn rechten op de hertog van Brabant had overgedragen. Dit mondde uit in de Slag van Woeringen in 1288. Hertog Jan van Brabant overwon glorieus en bemachtigde Limburg. Daarna stond het gebied weliswaar onder Brabantse controle, maar Limburg werd niet volledig geannexeerd. Na de dood van Johanna van Brabant in 1406 echter kwamen Brabant en Limburg onder Bourgondisch gezag en later onder Spaans- en Oostenrijks-Habsburgs gezag. Via de Spaanse Nederlanden ging het over op de Oostenrijkse Nederlanden en werd het uiteindelijk bij de komst van de Fransen in 1794 ingelijfd en als politieke eenheid opgeheven. Het hertogdom ging grotendeels op in het departement Ourthe. Verschuiving Na de slag bij Waterloo in 1815 werd het voor malige hertogdom onderdeel van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Koning Willem I volgde inzake het oude hertogdom wonder lijk genoeg de geheel onhistorische Franse departementsindeling. Daardoor werd het oude Limburg (als onderdeel van het departement Ourthe) Luiks territorium. De koning hechtte er echter aan om de titel Hertog van Limburg te kunnen voeren, zodat de oude naam Limburg niet verloren zou gaan. Die naam werd toegekend aan het gebied dat in de Franse tijd het departement Neder-Maas vormde en nu de naam provincie Limburg meekreeg. Van deze nieuwe provincie heeft echter een nauwelijks aanwijsbaar gedeelte in het oude hertogdom gelegen. De geografische term 'Limburg' is dus op oneigenlijke wijze verschoven naar het noorden. Nu ging de naam gebruikt worden voor gebieden die voorheen noordelijker hadden gelegen, zoals Gelre en Kleef. Het oude hertogdom degenereerde zo tot restgebied. Hiermee werd tevens het sein voor verdere verfransing van het oorspronkelijke Limburg gegeven, dat nu ingebed lag in de Frans sprekende omgeving van de Zuid-Nederlandse provincie Luik. Het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden viel in 1839 uiteen in het Koninkrijk België en Nederland. De Belgische taalpolitiek uit de jaren zestig van de 20e eeuw leidde er toe, dat een aantal dorpen in 1977 werden overgehe veld van de Franstalige provincie Luik naar de Nederlandstalige Belgische provincie Limburg (Voerstreek), waar vanouds Limburgs werd gesproken. Het dorp Teuven in Belgisch Limburg is zo'n beetje het enige Limburgs geheten gebiedsdeel dat met historisch recht die naam mag dragen. Mooie gedachte De wandelaar op het Hertoglimburgpad zal er niet wakker van liggen. Die geniet gewoon van al het moois dat hem wordt aangeboden. Wel is het de vraag of de grote ambitie om de gezamenlijke en oude betrekkingen tussen de stad Limbourg in België, Rolduc en Kerkrade 12 Heemschut augustus 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 14