Uniek en ambitieus project met veel cultuurhistorische en geschiedkundige kanten Ad Bokhorst - Zaterdag 16 mei werd in het Belgische Limbourg-sur-Vesdre (bij Verviers) een nieuw wandelpad met de naam Hertoglimburgpad officieel met een grote manifestatie geopend. Deze plechtigheid met daarin een Pontificale Hoogmis, gecelebreerd door de bisschoppen van Luik, Aken en Roermond, werd aangegrepen om de gezamenlijke en oude betrekkingen tussen de stad Limbourg in België, Rolduc en Kerkrade in Nederland en Herzogenrath in Duitsland te doen herleven. En niet alleen op het niveau van burgerlijke en kerkelijke leiders maar óók bij de inwoners, waarvoor een luisterrijk drietalig volksfeest werd opgetuigd. HET HERTOGLIMBURGPAD is een Lange Afstand Wandeling (een LAW), zoals het Pieterpad. Anders dan het Pieterpad is het een meerdaagse wandeling met een sterke cultuurhistorische inhoud. Het pad loopt van Limbourg-sur-Vesdre, via Eupen, Vaals en Burg Rode in Herzogenrath naar de abdij Roldue bij Kerkrade. De terugweg loopt via Teuven en de voormalige abdij Val-Dieu. Limbourg was het residentiestadje van de hertogen van Limburg, maar de abdijkerk van Rolduc was de fami- liekerk en de hertogen werden daar dus ook begraven. In het middenschip zien we vandaag de dag nog het onder een rooster gelegen graf van hertog Walram II. De directe route heen en weer is ongeveer 140 kilometer lang en deze kan aan de hand van tien beschreven etappes worden gelopen. Op verzoek van de VVV zijn er ook tien extra wandelrondjes uitgezet voor de niet-linea- recta-wandelaars. De cultuurhistorie ligt in dit gebied voor het oprapen. Zo zijn in de route tien parochiekerken opgenomen die eeuwenlang in dit gebied vanuit Roldue pastoraal verzorgd werden. Tevens leidt de route langs geboortehuizen van abten en kanunniken en langs allerlei andere bezienswaardigheden die betrekking hebben op de hertogen en de abdij. De route is landschappelijk zeer fraai, mede door de ligging in de stroomgebieden van Vesdre, Geul, Gulp en Worm. Taalgrenzen worden doorsneden en oude grenspalen worden gepasseerd. Onthaasten Limbourg schonk het Nederlandse en het Belgi sche Limburg de provincienaam en de hertogen bepaalden de namen van Hertogenrode, het huidige Herzogenrath, en het Rode van de hertog, Rode-le-Duc, Rolduc. Bijzonder zijn de monumentale zuilen die bij begin- en eindpunt van de wandeling zijn geplaatst. Deze zijn van hardsteen en drie meter hoog. Bovenop de zuil is de in messing geslagen kroon van de hertogen geplaatst. De beide kunstwerken zijn ontworpen door de ontwerper/kunstenaars Winand Groten, Sten Linsen en Bert Kreijen. De ontwerpers van de route willen een aanzet geven tot een herwaardering van het cultureel erfgoed in dit gebied, en daarnaast het Eure- gionale toerisme een impuls geven. De mooie landschappen van Heuvelland, Land van Herve, Voerstreek en de Ardennen op de achtergrond verleiden de ontwerpers tot de terechte sfeerbe palende uitspraak 'een machtig geheel met volop gelegenheid tot spiritueel onthaasten'. De route nodigt echter ook uit tot het verkennen van de geschiedenis van het hertogdom en de positie van het hedendaagse Limburg. Met daarbij de centrale vraag: Hoe Limburgs is het hedendaagse Limburg? Oorsprong Het beantwoorden van die vraag is niet zo eenvoudig, want de politieke geschiedenis is zeer complex en deze kan niet in een paar volzinnen worden gevat. Om die reden wordt volstaan met een paar korte wetenswaardigheden uit de eeuwenlange historie. De oorsprong van het hertogdom ligt in de 10de en 11de eeuw, toen het hertogdom Neder-Lotharingen uiteen viel. augustus 2009 Heemschut 11 Hertoglimburgpad brengt hertogdom weer samen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 13