Amsterdam Groningen Groningen. De gasfabriek als horecabestemming. Schets van het interieur. Illustratie Harald Mooij Bibliotheek Prinsengracht monument Centrum - Het Amsterdamse stadsdeel Centrum heeft op voordracht van Heemschut het voor malige hoofdgebouw van de openbare biblio theek aan Prinsengracht op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Bureau Monumen tenzorg en Archeologie (BMA) had eerder een positief advies uitgebracht over de voordracht. Het pand stamt uit het jaar 1973 en is gebouwd door Rob Nord van architectenbureau Gerard De Klerk. Deze staat bekend om nieuwe invul lingen op gevoelige locaties in de binnenstad, zoals het Sonestahotel aan het Kattegat en het Holiday Inn Hotel aan de Nieuwezijds Voor burgwal. De architectuur daarvan was destijds nogal omstreden en werd omschreven als lafhartige camouflagearehiteetuur. BMA ziet sommige van zijn gebouwen echter als goede voorbeelden van inpassing in de kleinschalige binnenstad. De Klerk bouwde de bibliotheek op een enorm kavel aan de Prinsengracht, waar in de negentiende eeuw nog fabrieken en woningen stonden. Het gebouw bestaat uit een heel brede gevel, opgebouwd uit gemetselde vlakken en geseheiden door puien van hout en glas. Joop Kamerling Gasfabriek door sloop bedreigd Bedum - Het ziet er somber uit voor de gasfa briek in Bedum. De monumentaanvraag die de Stichting Beemer Aarfgoud had ingediend, is op 10 maart jl. door de Rijksdienst voor Arche ologie, Cultuurbehoud en Monumentenzorg (RACM, sinds vorige maand de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) afgewezen op grond van de Tijdelijke beleidsregel 2007. Volgens deze regel mogen geen gebouwen gebouwd voor 1940 als rijksmonument worden aangewezen. Ook is niet gebleken dat er bijzondere omstan digheden zijn die aanleiding geven tot afwijking van deze regel, aldus Rijksdienst. Al twee maal eerder is een monumentenaan- vraag voor de gasfabriek afgewezen. Daarbij speelde het probleem van de bodemvervuiling een belangrijke rol. Daar het tegenwoordig technisch mogelijk is vervuilde bodem te reinigen met behoud van de gasfabriek, was er sprake van een 'nieuw feit'. Daarom had Beemer Aarfgoud, gesteund door Heemschut, opnieuw een aanvraag ingediend. Volgens Rijksdienst is het gebouw niet van nationale betekenis, maar wel een geschikte kandidaat voor een gemeentelijke monumen tenlijst. De gemeente Bedum is echter niet geneigd dit advies te volgen. Zij volgt de wens van Essent, de eigenaar van de gasfabriek, die de gasfabriek wil slopen en woningbouw wil realiseren op deze locatie. Hoewel deze woningen ook gebouwd kunnen worden met behoud van de gasfabriek, houdt Essent hardnekkig vast aan het eenmaal ingenomen standpunt. De gemeente Bedum waardeert 'de realiseerbaarheid van het belang van Essent verbonden met een aanmerkelijk maatschap pelijk belang' (bodemreiniging, woningbouw) hoger dan het 'door hen 'als virtueel beoor deelde belang van Beemer Aarfgoud' (behoud van de gasfabriek, bodemreiniging en woning bouw). 'Het nastreven van de voorstellen van Beemer Aarfgoud brengt grote, mogelijk fatale financiële risico's mee voor het belang van Essent Network B.V.', aldus de gemeente Bedum. Tineke Vooijs juni 2009 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 9