Limburg Het dorpssilhouet van Partij, met klooster. Foto Ad Bokhorst Het Proosdijklooster in Meerssen uit 1936, van architect Jos Cuypers, met links de Sint Barholomeusbasiliek. Foto Ad Bokhorst Dreigende verstoring hoofdstructuur Partij - Er zijn plannen voor de aanleg van een gemeentelijk sportcomplex met bebouwing van ondermeer een gemeenschapshuis en kantines in het dorp Partij, tussen de N278, de Geul en de Salzerbeek. Heemschut vreest, dat de aanleg hiervan de historiseh-geografisehe hoofdstruc tuur ernstig zal verstoren. Die structuur wordt vooral gedragen door de beekdalen. Daarbij wordt het open landschap met het uitzicht op het op een paar honderd meter verderop gelegen Redemptoristenklooster, het dorpssil houet van Partij en een monumentale boerderij aangetast, zo niet tenietgedaan. Heemschut heeft haar ongerustheid in een brief aan het gemeentebestuur geuit. We vragen om een onderzoek naar alternatieve locaties, die zich met respect voor de cul tuurhistorische waarden goed voegen in het landschap en die goed aansluiten bij de dorps bebouwing. De wethouder van de gemeente Gulpen-Wittem heeft getoond te luisteren naar de mening van Heemschut en hij heeft toege zegd onze bond bij de verdere besluitvorming te betrekken. Projectontwikkelaar Arcadis stelt intussen een uitgewerkt conceptplan op. Heemschut volgt de verdere ontwikkelingen. Gemeentelijk plan voor de Markt Meerssen - De Markt van Meerssen is bijzonder fraai en bijzonder. Aan de zuidzijde verrijst de monumentale en rijk uitgevoerde gotische Sint Bartholomeusbasiliek, een karakteristiek Maaslands gebouw. De westzijde wordt gedo mineerd door het markante klooster De Nieuwe Proosdij. De overige zijden van het plein bestaan uit kleinschalige dorpsbebouwing. Het huidige kloostergebouw staat op de plaats waar vroeger de Proosdij van Meerssen stond. Dit gebouw is in 1936 in opdracht van De Kleine Zusters van Sint Jozef ontworpen door Jos Cuypers. In 2007 kwam deze Nieuwe Proosdij leeg te staan en werd het verkocht aan een projectontwikkelaar. Het is de bedoeling dat het gebouw gesloopt wordt voor moderne bebouwing, wellicht een nieuwe raadzaal. Het klooster leent zich nauwelijks voor herbestem ming. De voorgenomen sloop heeft tot veel verzet onder de bevolking geleid. Er is een stichting gevormd, die sloop wil voorkomen door het gebouw op de Rijksmonumentenlijst te laten plaatsen. Vooralsnog is de status van voorbescherming (Monumentenwet art 11-14) toegekend. De stichting heeft getracht Heemschut bij de procedure te betrekken. Heemschut stelt zich voorlopig echter zeer terughoudend op. Wij zijn van mening, dat het gebouw weliswaar markant is, maar dat er zowel binnen als buiten onvoldoende cultuurhistorische waarden zijn, die plaatsing op de Rijksmonumentenlijst rechtvaardigen. Het omliggende Proosdijpark is echter een ander verhaal. Dit park staat reeds op de Rijksmonumentenlijst. Het heeft een duidelijke relatie met de Markt en de monumentale en architectonisch rijke basiliek. De gemeente ontwikkelt op dit moment een centrumplan, waarin onder meer gedacht wordt aan nieuwe bebouwing. Op zich hoeft dat geen bezwaar te zijn, maar de eerste schetsen hebben, rekening houdend met met de kwetsbaarheid van het gebied, tot schrikreacties geleid. Heemschut is dus bepaald ongelukkig met dit plan en streeft naar een aanwijzing als beschermd dorpsgezicht. Heemschut is daarbij van mening, dat er niet gesloopt mag worden voordat de contouren, aard en functie van de nieuwbouw bekend zijn. Ad Bokhorst 6 Heemschut juni 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 8