De Lintumsmolen Houtzagerij r Zuid-Holland Eiken - Douglas - Lariks - Grenen Te zagen op elk gewenste maat. Lengte's tot 12 meter. Gosselinkweg 6, 7108 BP Winterswijk Tel. 0543-564788, Fax 0543-564362 www.gebinten.nl Het gemaal Cornelis den Hertog bij Alphen aan den Rijn. Foto Ewoutvan der Dussen geven sheddaken. Het complex geniet geen beschermde status, ook al zijn daar in het verleden aanbevelingen voor gedaan en heeft het Gelders Genootschap een redengevende beschrijving opgesteld. Reden om er geen gemeentelijk monument van te maken is dat Doetinehem de handen vrij wil houden bij de herbestemming tot regionale cultuurcluster. Het moet onderdak bieden aan bibliotheek, kunstuitleen, het streekarehivariaat, speelo- theek en het Staring Instituut, dat zich sterk maakt voor het behoud van het streekeigene. Op het parkeerterrein is nieuwbouw gedacht voor zorgwoningen en appartementen. De aula met de sgraffito's is wegbestemd. Een van de voorstellingen zou uitgezaagd kunnen worden voor herplaatsing in de speelotheek. Behoud van alle twaalf wandkunstwerken kost meer dan 300.000 euro en dat vindt de gemeente te gortig. Heemschut, ICN, Deutekom en Doetinehemmers met ingezonden brieven in de krant vinden het curieus dat bij de miljoenen kostende ontwikke ling tot cultuurcentrum juist het belangrijkste cultuurgoed (de sgraffito-eireustaferelen) wordt opgeofferd. Rob Lureman Provincie stopt met provinciale monumenten Bij toeval ontdekte de provinciale commissie Zuid-Holland dat er met ingang van dit jaar vijf provinciale monumenten hun beschermde monumentenstatus zijn kwijtgeraakt. De provinciale monumentenverordening die de monumenten beschermde is per 31 december in stilte ingetrokken. Met uitzondering van molens richt de pro vincie zich niet meer op individuele monumen tale objecten. Wel blijft de provincie deel nemen in het Cultuurfonds voor Monumenten in Zuid-Holland die laagrentende leningen verstrekt voor restauratie van gemeentelijke monumenten. De vijf objecten die niet langer beschermd zijn zijn het fraaie gemaal Cornelis den Hertog bij Alphen aan den Rijn, het gemaal Jan Anne Beyerinek bij Capelle aan den IJssel, het koetshuis van het buiten Ter Wadding in de gemeente Leiden, een bollenschuur in Warmond en de markante watertoren in Hazerswoude Rijndijk. Alle vijf verdienen het om beschermd te blijven. Ze waren in de periode 1991-1995 alleen op de provinciale lijst gekomen omdat zij niet in aanmerking kwamen voor de status van rijksmonument en er op dat moment plannen tot sloop waren. Heemschut heeft de vijf gemeenten waar de ex-provineiale monumenten staan inmiddels aangeschreven en er bij de colleges van bur gemeester en wethouders op aangedrongen de objecten aan te merken als gemeentelijk monu ment om zo de bescherming voort te zetten. Ewout van der Dussen juni 2009 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 7