Heemschut Actief Gelderland Sgraffito in schoolgebouw 't Brewinck. Dressuur met twee olifanten en, rechts, verleidingsscène met clown. Foto's Rob Lureman KV-station wordt medisch centrum Apeldoorn - Het voormalige 50 KV-station Zuid (1932, transformatorgebouw) wordt medisch centrum. 'Een nieuw sieraad voor de buurt. Een mooi voorbeeld van herbestemming in onze stad' vermeldt de intro van de uitgave Cultuurhistorisch Apeldoorn 2. Aanleiding was de open dag, georganiseerd door de eigenaar die zijn fysiotherapiepraktijk heeft gevestigd in het door architect Fels in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid ontworpen PGEM-gebouw. Voor Heemschut begon het traject eind 2005 met steun voor het bezwaar dat de Stichting Industrieel Erfgoed Gelderland-Flevoland (SIEGF) had aangetekend tegen de afwijzing van de rijksmonumentenstatus voor zowel het 50 KV station als het aangrenzende 10 KV sta tion. Dit ondanks unaniem positieve adviezen van de gemeente Apeldoorn en de Raad voor Cultuur. Niet alleen Heemschut betuigde steun, ook Cuypers Genootschap en Stichting Apeldoornse Monumenten schoten te hulp en BOEI liet zich met adviezen niet onbetuigd. In de daarop volgende procedures vond SIEGF ook nog de bezwarencommissie van het ministerie van OCW en de rechtbank Zwolle aan haar kant. De staatssecretaris hield echter voet bij stuk. Daarom werden beide stations, die een belangrijke rol vervulden in de eleetriciteitsdis- tributie, toch geen rijksmonument. De staatssecretaris vond het 50 KV-station in Hoog Soeren, eveneens van architect Fels, van meer importantie. SIEGF, dat in 2002 in het geweer kwam omdat NUON beide stations wilde slopen, vroeg daarop (met steun van Heemschut) gemeentelijke monumentenbe- seherming aan. Die werd door de gemeente Apeldoorn, die zwaar had ingezet op de rijks- keur, van harte omarmd. Rio Koning en Rob Luremon Kraan en loods behouden Doesburg - Heemschut en de Stichting Indu strieel Erfgoed Gelderland - Flevoland (SIEGF) steunen de gemeente Doesburg bij het veilig stellen van relicten die herinneren aan het industriële verleden van de Contre Esearpe aan de IJsselhaven. Dit gebied is de laatste jaren ingrijpend veranderd en er gaat nog meer op de schop. In brieven aan B Et W en de gemeen teraad is instemming betuigd met reddings acties voor de kraan van de Betoneentrale (als landmark), een deel van de kraanbaan en de voormalige GTW-loods. De brieven werden geschreven om ook de laatste twijfelaars in de politiek over de streep te trekken. In de raadsvergadering bleek de overgrote meerder heid voor. Heemschut en SIEGF hopen op een doordachte inpassing van deze (bijna) laatste getuigenissen van het havenerfgoed. Ook werd een zinvolle herbestemming bepleit voor andere waardevolle objecten in de bio toop van de kraan zoals de vultreehters. In de veiligstelling en inpassing zouden daarom ook het plaveisel van kinderkopjes en de keermuur voor hoog water moeten worden betrokken. Indachtig de MoMo-gedaehte (Modernisering Monumentenzorg) blijft op die manier de onderlinge samenhang behouden. Sgraffito-kunst bedreigd Doetinchem - Elf van de twaalf sgraffito-eir- eusvoorstellingen wachten op de sloper bij de herontwikkeling van het schoolgebouw 't Brewinck in Doetinchem tot regionaal cultuurcentrum. Heemschut is hiertegen in het geweer gekomen en heeft de gemeente verzocht eerdere besluiten te heroverwegen en een oplossing te creëren die recht doet aan deze monumentale wandkunst uit de weder opbouwperiode. De plaatselijke historische vereniging Deutekom heeft haar bezorgdheid uitgesproken en adhesie aan de reddingspoging van Heemschut betuigd. De voorstellingen bevinden zich in de aula van een lagere technische school. De aula is een toevoeging uit de jaren zestig. De wanden zijn gedecoreerd met reliëfs die in de stuccement- laag zijn uitgespaard. Deze techniek, sgraf fito, is vooral tijdens de wederopbouwperiode (1945-1965) veelvuldig toegepast. Bijzonder in Doetinchem is de inpassing van de ventila- tieroosters in de voorstellingen. Dat is creatief gedaan, de roosters zijn als het ware onderdeel van de taferelen. De stijl van de reliëfs neigt naar het kubisme. De naam van de kunstenaar is tot nu toe niet achterhaald. Zijn initialen zijn JvG of JvC. Die zouden volgens het Instituut Collectie Nederland (ICN) te Amsterdam kunnen duiden op de in 1930 in Den Bosch geboren Jan van Goethem, maar deze kunstenaar is het ICN sinds 1994 uit het oog verloren. 't Brewinck is een in baksteen opgetrokken gebouw met verticaal gelede raamomlijstingen (rond stalen vensters) in imitatie-natuursteen. Een van de vleugels heeft fraai vormge- 4 Heemschut juni 2009 I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 6