Investeren in duurzaamheid De interne restauratie van het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam is deze maand afgerond met de officiële oplevering op 13 juni, in het bijzijn van koningin Beatrix. Heemschut staat in dit nummer uitvoerig stil bij de restau ratie van dit belangrijkste Nederlandse monumentale gebouw uit de Gouden Eeuw. Ook aandacht voor wat er nog volgt: restauratie van het exterieur van dit paleis, tot 2011. Huizenprijzen dalen, duurdere nieuwbouw wordt niet verkocht. De bouwsector heeft het zwaar. De belangstelling voor monu menten blijft echter bestaan. Hoewel ook hier woningen niet makkelijk worden ver kocht, blijven investeerders en ontwikkelaars van mening datje het best kunt investeren in waardevol vastgoed op goede locaties. Die goede locaties zijn vaak ook monumentale locaties: bijvoorbeeld de historische binnen steden met beschermde stadsgezichten. Onbedoeld levert de Belastingdienst nu een bijdrage aan het behoud van monumenten. De Hoge Raad deed recentelijk de uitspraak dat vrijstelling van overdrachtsbelasting bij de verkoop van monumenten ook geldt voor natuurlijke rechtspersonen. Ongetwijfeld gaat dit gegeven meespelen bij de behande ling van de Modernisering Monumentenzorg in het parlement, in het najaar. De plannen van de minister worden na de zomer naar buiten gebracht, omdat wordt gewacht op een rapportage van de Belastingdienst. Het gevaar bestaat dat de inhoudelijke dis cussie over het beschermen van ons erfgoed wordt vermengd met de discussie over hoe veel geld er beschikbaar is of noodzakelijk is voor bescherming, behoud en herstel. Niet in de laatste plaats in dit voorwoord een felicitatie aan voorheen de RACM. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heeft een indrukwekkend nieuw gebouw betrokken in Amersfoort. Wij wensen directie en medewerkers veel succes op de nieuwe locatie, met een voortzetting van de goede samenwerking. Karei Loeff directeur De kosten voor vernieuwing van de technische installaties en de inrichting van de ruimtes werd begroot op ongeveer 69 miljoen euro. De uiteindelijke kosten komen hoger uit, doordat er extra kosten zijn gemaakt, zoals voor de restauratie van de gewelfplafonds op de etages In enkele artikelen beschrijft Evert de longh de aanpak, de aanpassingen en de ontdekkingen, zoals de teruggebrachte gewelven waar ver laagde plafonds konden worden verwijderd. Het dak, de toren en schoorstenen worden de komende tijd nog aangepakt. Onderdeel van de 41 miljoen euro kostende restauratie van de buitenkant van het paleis is ook het onderhoud van de natuurstenen gevels. Heemschut plaatst grote vraagtekens bij een ingrijpende gevelrei niging van dit paleis. Het Koninklijk Paleis van bouwmeester Jacob van Campen werd tussen 1648 en 1665 gebouwd als raadhuis van de stad Amsterdam. In 1808 oordeelde koning Lodewijk Napoleon in de Franse tijd, dat Amsterdam als hoofd stad ook de zetel moest zijn van de koning. Dit 'achtste wereldwonder', een voorbeeld van het Hollands classicisme, is veel in gebruik bij officiële gelegenheden en ontvangsten. 2 Heemschut juni 2009 In het Koniklijk Paleis wordt hard gewerkt aan de restauratie van de gewelven (zie ook de cover). Foto Rijksgebouwendienst Paleis op de Dam gerestaureerd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 4