Leidekkersbedrijf D. Koenders Vrijdag 28 augustus Zaterdag 5 september Gespecialiseerd in restauratie en renovatie. Alles onder garantie. VCA-gecertificeerd. Natuurleien Torenwerk Leipannen Lood-, zink- en koperwerk Lid: Zinkmeesters, gecertificeerd Lid: Ned. Ver. Van Leidekkers Nijverheidsweg 3, Neede Tel. (0545) 292217 Fax (0545) 292219 leidekkersbedrijf-koenders@planet.nl juni 2009 Heemschut 37 Tuin (links) en hoofdgebouw van Huize Voormeer. De excursie van Heemschut Amsterdam voert langs het werk van Jacob de Wit (1695-1754), vooral bekend om zijn grisailles (de z.g witjes) en sehoorsteen- en plafondstukken die hij schilderde in huizen aan de Amsterdamse grachten. De katholieke kunstenaar heeft ook veel opdrachten uitgevoerd van kerke lijke instellingen. Nadere informatie en mogelijkheid tot aanmelding volgen in het augustus nummer. Voor meer informatie raadpleeg ook de website van Heemschut Commissie Amsterdam via www.heemschut.nl De provinciale commissie Friesland verzorgt zaterdag 5 september een excursie langs stinzen en states in de provincie. De deelnemers zullen in chronologische volgorde langs enkele van de fraaiste exemplaren worden geleid. De reis door de tijd begint bij de Sehierstins in Veenwouden. Deze enige overgebleven torenstins van Friesland geeft een goed beeld van de stinzen die in de 13de en 14de eeuw talrijk moeten zijn geweest. De stinzen hadden een verdedigingsfunctie. In de rustiger 16de eeuw steeg de welvaart en werden stinzen afgebroken en omgebouwd tot states, adellijke buitenhuizen. Ook aan de inrichting van de tuinen werd vanaf die tijd aandacht besteed. Enkele zeer fraaie voorbeelden die bezocht worden zijn Dekemastate in Jelsum en het 16de eeuwse Heringastate (in de volksmond Poptaslot) te Marssum. Om een goed beeld te krijgen van de ontwikkeling van stinzen tot states wordt een bezoek gebracht aan het informatiecentrum in de kerk van Bears, tegenover de voormalige Uniastate. Van de Uniastate rest het vroeg 17de eeuwse poortgebouw. In de afgelopen jaren '90 is de vroegere state op een wel heel bijzondere wijze in het landschap herrezen. In Heerenveen wordt Huize Voormeer bezocht; een typisch 18de -eeuws huis dat door de van Heioma's, een bekende vervenersfamilie, is gebouwd. Het sierlijke stucwerk en het interieur ademen de sfeer van de Lodewijk XV- stijl. Voor de inrichting van de Engelse landschapstuin is waarschijnlijk de beroemde tuinarchitect Roodbaard ingeschakeld. 10.00 uur: NS station Leeuwarden. Welkom, vertrek naar Veenwouden 10.30 uur: Bezichtiging Sehierstins (13de, 14de eeuw), koffie 11.15 uur: Vertrek naar Jelsum. Rond leiding Dekema State en tuin (13de tot 15de eeuw) 12.30 uur: Vertrek naar Marssum, lunch, bezichtiging Poptaslot Herin gastate en tuin (16de, 17de eeuw) 14.15 uur: Vertrek naar Bears (via poort Jongemastate Raerd, begin 17de eeuw). Bezichtiging kerk/informatieeentrum Staten en Stinzen, bezichtiging poort gebouw en replica Uniastate (begin 17de eeuw) 15.15 uur: Vertrek naar Heerenveen, bezichtiging Huize Voormeer en tuin (18de eeuw) 16.30 uur: Naar NS station. Heeren veen: trein naar Zwolle ea. 17.00 uur, en naar NS station Leeuwarden. De kosten bedragen 45 voor leden en 50 voor niet-leden. Bij voorkeur aanmelden via de website van Bond Heemschut (www.heemsehut.nl) of per e-mail pr.fryslanheemschut@gmail. com met vermelding van naam, adres, telefoonnummer. Aanmeldingen zijn definitief na ontvangst van het bedrag op bankrekeningnummer 9315277 t.n.v. Bond Heemschut Friesland te Leeuwarden. Zodra uw betaling binnen is, ontvangt u een bevestiging.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 39