Erik Boshuijzen - Actiegroep 'Urk briest' strijdt sinds ruim een jaar tegen de komst van een buitendijks, megagroot windmolenpark in het IJsselmeer. Dat park staat ingetekend tussen Urk en Lemmer en tussen Urk en de Ketelbrug. Het gaat om een project van de 'Koepel Windenergie Noordoostpolder', dat over vier, vijf jaar voorziet in de bouw van tachtig tot honderd molens met een wiek- hoogte tot bijna 200 meter en een gezamenlijk vermogen van rond de 250 Megawatt. DE GEMEENTE NOORDOOSTPOLDER en de provincie Flevoland juichen het plan toe, omdat het een eind kan maken aan de vol ledig uit de hand gelopen wildgroei van molens door de hele polder en de rest van Flevoland. Het verschil is wel, dat het buitendijkse park windmolens oplevert die twee maal zo hoog zijn als de thans gangbare types. Voor minister Van der Hoeven van Economische Zaken is dat geen bezwaar: Zij liet weten dat dit project meehelpt de achterstand van Nederland op het gebied van windenergie in te lopen en kondigde aan de uitvoering desnoods met toepassing van bestuursdwang door te zullen zetten. Bedreiging In tegenstelling tot de buurgemeente heeft Urk zich van meet af aan tegen de plannen verzet. Dat gebeurde via massaal gesteunde handtekeningenacties, protestbijeenkomsten en oproepen van de gemeenteraad. De gehan teerde argumenten zijn veelomvattend. Op Urk wordt vooral de nadruk gelegd op de aantasting van het aanzicht van het dorp dat volgens de Urkers van alle kanten volledig ver nield wordt. Het predikaat beschermd dorpsge zicht, mede dankzij inspanning van Heemschut in 2007 door minister Plasterk verleend, zou door de megamolens grotendeels zijn waarde verliezen. Een ander bezwaar werd tijdens een raadsvergadering demonstratief verwoord door 'Urk briest', toen het gemeentehuis werd opgesierd met het spandoek 'Geen ijzeren gordijn rondom Urk'. De molens verzieken het zicht vanaf het water en van de landzijde zijn de molens over de hele breedte dominant zichtbaar. Dat bezwaar sluit naadloos aan bij het bredere argument dat de gehele Noordoostpolder (de gelijknamige gemeente en Urk) is aangemerkt als Belvederegebied Dat betekent niets meer of minder dan dat aanzicht, inrichting en cultuurhistorische betekenis beschermd dienen te worden. Het is ook niet voor niets dat de Noordoostpolder vanwege dat unieke karakter op de voorlopige lijst van werelderfgoederen is geplaatst. Het IJsselmeergebied is onderdeel van Natura 2000, een samenhangend net werk van beschermde natuurgebieden. Voeg hierbij nog het argument dat de trekroute van duizenden vogels die in Flevoland foerageren dwars door de geplande locaties loopt, dan is het niet vreemd dat de publieke opinie zich tegen dit project in deze vorm richt. Niet hoopgevend Dat bleek ook toen minister Van der Hoeven en de Flevolandse gedeputeerde Bliek begin april op werkbezoek kwamen. Echte raadpleging van de bewoners had tot dat moment niet plaats gehad. Nu had de minister, zoals dat heet, een luisterend oor voor alle bezwaarden en was er in een anderhalf uur durende radio-uitzending nauwelijks één goed woord over de plannen te beluisteren. Goed getimed kwam ook die dag een brief van cultuurminister Plasterk in de publiciteit, waarin hij meedeelt de zorg over de horizonvervuiling te delen. Burgemeester Kroon van Urk beschouwt dat als een ondersteuning, maar hij blijft vrezen dat Van der Hoeven niet van de hoofdlijnen van het plan zal afstappen. Wel hoopt hij dat kamer- en statenleden die binnenkort op bezoek komen voor verandering kunnen zorgen en dat de nog uit te brengen Milieu Effect Rapportage (MER) daarbij extra argumenten oplevert. Hij zegt en heel Urk briest: 'Iedere megamolen is er één te veel.' Erik Boshuijzen is lid van de Provinciale Commissie Flevoland. 30 Heemschut juni 2009 Hoogtes in perspectief. Vlnr huis op Urkr de Windmolens langs de dijk van de Noordoostpolder. Illustratie Artist Impression vuurtoren van Urk, de poldertoren in Emmeloord, van de koepel Windmolenpark Noordoostpolder. de Dom in Utrecht, de Euromast en een mega windmolen, waar vuurtoren en Urker huis bij in het niet vallen. Illustratie gemeente Urk Urk Briest tegen megamolens

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 32