David Mulder - Vorig jaar werd in het juli- nummer van het tijdschrift van de Rijksge bouwendienst, Smaak, een verontrustend bericht geplaatst: 'Paleis op de Dam wordt weer crème'. Het blijkt dat de vorige Rijks bouwmeester, Mels Crouwel, en de Rijksge bouwendienst de gevels van dit topmonu- ment niet alleen willen restaureren, maar tevens willen reinigen. Het technisch herstel van de gevels wordt aangegrepen om 'ook de architectonische uitstraling weer op peil te brengen'. Bezoek de zalen. De Troonzaal krijgt een bijna on-Nederlandse allure door de drie schitterende kronen met de bijpassende wandluehters. Ook hiermee is weer een stukje geschiedenis van het gebouw terug gebracht. Het geeft de zalen de onmiskenbare uitstraling van een paleis. Evert de longh is teehniseh adviseur van de Provinciale Commissie Zuid-Holland. Literatuur Mak, Geert, Het Stadspaleis. Amsterdam, 1997, Uitgeverij Pandora Goossens, Eymert-Jan, Stadhuis van Oranje. Amsterdam, 1995 Jacob van Campen. Amsterdam 1995. Educatieve Dienst Koninklijk Paleis Empire in het Paleis. Amsterdam, 1983. Educatieve Dienst Koninklijk Paleis. Het Koninklijk Paleis op de Dam, 1890. Foto Collectie Stadsarchief Amsterdam Een aparte plaats Nederland telt vele grote en indrukwekkende monumenten. Prach tige gotische kerken zoals de Dom, de Sint Jan en naast het paleis de Nieuwe Kerk, middeleeuwse kastelen en barokke buitenplaatsen. Maar het Paleis op de Dam neemt toch een hele aparte plaats in. Dit classicistische vrijwel 'volcomen gebou' is in alle opzichten het meest indrukwekkende monument van Nederland. De plaats op de Dam midden in Amsterdam, de bijna on-hollandse allure van het gebouw en de schitterende inrichting zullen elke bezoeker over weldigen. Op vaste tijden zal het paleis open zijn voor bezoekers (zie hieronder voor de openingstijden), ledereen kan weer, zoals in de Stadhuistijd, dwalen door de galerijen en zich vergapen aan het kunstige beeldhouwwerk van Quellijn, de enorme schilder stukken, de prachtig gerestaureerde Empire meubelen en de verfijnde nieuwe inrichting. Alle zalen op de eerste verdieping, ook de staatsievertrekken en de Koninklijke appartementen, zijn open voor bezichtiging. Openingstijden van het Paleis: Vanaf 14 juni zal het Koninklijk Paleis Amsterdam weer toegankelijk zijn voor bezoekers en zullen er weer exposities zijn te bezoeken van 12 tot 17 uur (juni tot augustus 11 tot 17 uur). Toegang volwassenen €7,50, jongeren tot 16 jaar 6,50. Informatie over openingstijden: Stichting Koninklijk Paleis Amsterdam, Educatieve Dienst, Postbus 3708, 1001 AM Amsterdam. Bezoekadres: Dam, Amsterdam. Informatie: 020-6204060, e-mail: info@dkh.nl Erfgoedexcursie: op 22 en 23 augustus verzorgt Heemschut een erfgoedexcursie naar het gerestaureerde Koninklijk Paleis (zie pagina 35). DE RIJKSGEBOUWENDIENST heeft haar keuze voor de gevelreiniging onderbouwd met enkele (geheime) technische rapporten en met een essay van de hand van K. van den Ende en B. van Bommel, 'De gevels van het Koninklijk Paleis Amsterdam. Essay over het voorgestelde herstel van de belevingswaarde'. Dit laatste woord vat de essentie van de problematiek kernachtig samen. Niet de technische en historische overwegingen geven de doorslag, het rijk is blijkbaar uiterst gevoelig voor de 24 Heemschut juni 2009 Gevelreiniging Paleis op de Dam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 26