Evert de longh - Dit bijzondere monument diende 150 jaar als het imponerende stadhuis van Amsterdam en nu al weer 200 jaar als Koninklijk Paleis. De bezoeker vandaag ziet vooral de eerste 150 jaar van de geschiedenis: het gebouw als stadhuis. De burgerzaal en de galerijen zijn De oude raadszaal, begin mei dit jaar, met 19de eeuwse kroonluchter. Foto Rijksgebouwendienst in de jaren twintig teruggebracht in hun oorspronkelijke vorm. Omdat in 1808 het Stads bestuur vrijwel alle meubels meenam bij de verhuizing naar het Prinsenhof is er geen enkele grote zaal in de oorspronkelijke staat terugge bracht. Alleen op de begane grond is één kamer ingericht met 17de eeuwse meubelen en een kast die op de zolders werden teruggevonden. Ruim honderd jaar was het de keizerlijke Empire stijl die het interieur van het paleis bepaalde, maar er is geen echte Empire stijlkamer meer bewaard, met alle draperieën en gordijnen die daarbij horen, uit het paleis van Lodewijk Napo leon. Er zijn wel nog tekeningen en foto's, maar niets tastbaars. Dan is een eerlijke reconstructie niet mogelijk. Zo'n stijlkamer zou overigens ook niet passen in het totaal van het huidige interieur. Alleen het unieke Empire ameublement (de grootste en zeer rijk uitgevoerde Empire collectie buiten Frankrijk) siert de kamers en zalen van het Paleis. Bij de restauratie uit de jaren 1920 - 1930 zijn geen eigentijdse elementen aan het interieur toegevoegd. juni 2009 Heemschut 21 en monument ver el zi n ges ie enis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 23