De trappen zijn uitgevoerd in gewelfd metselwerk met massieve zandstenen treden. De 'keizerlijke' trappen Bij het ontwerp mocht Van Campen geen imposante buitentrap maken naar de eerste verdieping. De stads regering was beducht voor opstootjes en gevechten. Het stadhuis moest goed te verdedigen zijn. De echte in wit marmer uitgevoerde dubbele staatsietrap ligt daarom achter de Vierschaar en komt rechtstreeks uit in de Burgerzaal. Jacob Van Campen tekende vier ruime, maar sobere trappenhuizen naast de hoekpavil- joens in de zuid- en de noord vleugel. Zij hadden vooral een logistieke en geen representatieve functie. Dat bewijst ook het materi aalgebruik: de hoogste representatie werd benadrukt met wit marmer, de lagere representatie met zandsteen en de laagste met baksteen. De trappen zijn uitgevoerd in gewelfd metselwerk met massieve zandstenen treden. De ramen op de trapbor- dessen zorgden voor licht in de gale rijen dankzij de open doorgangen naar elk trappenhuis. Dat is hagelwit gestuct om zoveel mogelijk daglicht naar binnen te halen. Lodewijk Napoleon liet de tochtige doorgangen dichtmaken. De trap penhuizen verdwenen uit het zicht. Voor de brandveiligheid zijn de deuren nu zelfsluitend. Op het gebied van restauratie was men in de vorige eeuw lang niet zachtzinnig. In de jaren zestig zijn veel oude dragende constructies in monumenten zonder pijn in het hart vervangen door beton of volledig vernieuwd in andere houtsoorten of staal. Historiserend restaureren was heel gewoon, nu ziet men dit juist als vervalsen. Misschien is het sluimerend bestaan als paleis juist een zegen voor het behoud van het gebouw geweest. Vele oude gebouwen zijn in de 19e en 20e eeuw op soms gruwelijke wijze verminkt met grove aanpas singen aan veranderende gebruik seisen en nieuwe bouwstijlen. Na zo'n 250 jaar gebruik waren begin vorige eeuw de zandstenen treden van de vier trappenhuizen uitgesleten. De treden zijn vernieuwd, deels massief, deels uitgemetseld met zandstenen bekleding. De trapvluchten tussen de begane grond en de eerste verdie ping zijn vervangen door nieuwe, steilere trappen. Nu konden de koninklijke appartementen achter langs de trappenhuizen met elkaar verbonden worden. Bij de huidige renovatie vereisten de regels van de Arbeidsinspectie een grote goederenlift. De Burgerzaal heeft verschillende functies: audi torium, eetzaal bij staatsbanketten, balzaal. Stoelen, tafels, tapijten en verdere inrichting daarvoor zijn op de zolders opgeslagen: tijdens de publieksopening zijn de Burgerzaal en de galerijen helemaal leeg zoals in de stadhuistijd. Er moet dus veel en efficiënt gesjouwd worden. De RGD koos voor het zuidoostelijke trappenhuis als functioneel beste en ook meest logische plaats. Overigens is het zuidwestelijke keizerlijke trap penhuis verder nog helemaal volgens het ontwerp van Jacob Van Campen. elektriciteit, beveiliging en communicatie in een gebouw dat oorspronkelijk niet voorzien is van leidingschachten? Een gebouw, dat als monument bijna onaantastbaar is? Ook voldoet het paleis aan de wettelijke eisen op terreinen als Arbeidsinspectie, brandveilig heid, publieke veiligheid en toegankelijkheid. Om te voldoen aan de hedendaagse eisen heeft de Rijksgebouwendienst (RGD) kleinere en soms wat grotere concessies moeten doen ten koste van het monument. Niet alle verlaagde plafonds bij voorbeeld konden weggehaald worden. De meest geruchtmakende ingreep was het installeren van een lift in het zuidoostelijke trappenhuis (zie kader). Een gang met gewelven op de vierde verdieping met De (vooral functionele) keizerlijke trappen van het Koninklijk Paleis hebben vertrekken voor het personeel. Ook die zijn ingrij- een minder statige uitstraling dan de rijkgedecoreerde keizerlijke trappen in pend gemoderniseerd. Foto's Rijksgebouwendienst andere Europese paleizen, die zijn heel open. 20 Heemschut juni 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 22