Evert de long Het paleis is kolossaal en de symme trische opzet van Van Campen maakt het vaak moei lijk om je te oriënteren. Zeker op de lange gangen van de tweede en derde verdieping is dat moeilijk, omdat er geen ramen zijn. In de kamers zelf wel, maar als gast weet je toch niet waar je binnen bent, ook al zie je buiten de Nieuwe Kerk of Albert Heijn. De groene kamer, het hoekpaviljoen op de tweede verdieping. Om de oriën tatie in het paleis te verbeteren is de noordoostvleugel rood, de zuidoost vleugel blauw, de zuidwestvleugel groen en de noordwestvleugel geel. Die kleuren keren ook terug in de nieuwe tapijten. Foto Rijksgebouwendienst Foto rechts: Om het paleis bewoonbaar te maken werden voor de 17de eeuwse schouwen kleinere haarden geplaatst om de ruimte te verwarmen. Situatie begin 20ste eeuw. Dit is hetzelfde staatsie appartement als hierboven. Foto Koninklijk Huisarchief Het staatsieappartement op de eerste verdieping voor de huisvesting van bezoekende staatshoofden. Dit appartement bevindt zich in de zuidoostvleugel, ingericht met empire meubels. Foto Rijksgebouwendienst LODEWIJK NAPOLEON werkte al met verschillende kleuren om de salons in de galerijen een herkenbaar gezicht te geven. Dit idee is nu uitgevoerd voor de kamers op de verdiepingen. De noordoostvleugel is rood, de zuidoostvleugel blauw, de zuidwestvleugel groen en de noordwestvleugel geel. Goed geoutilleerd Het stadhuis had open haarden in de kamers en kantoren, maar de galerijen en de Burgerzaal werden niet verwarmd. In de winter vroor het binnen. Het tochtte er altijd. Men was gehard en droeg warme kleding. Dat was voor een paleis, waarin de koning met zijn hofhouding moest wonen, ook in de 19de eeuw al niet meer acceptabel. Thibault liet een systeem aanleggen van hetelueht circulatie en in de grote schouwen bouwde hij kleinere en efficiëntere haarden met kachels. Er was geen verlichting in de Burgerzaal, daarom liet hij enorme lichtkronen met olielampen maken. Bij de renovatie en restauratie in de jaren dertig kwam er centrale verwarming met heet water en radiatoren. Ook begon men met het vervangen van de empire ramen en kozijnen door historiserende kruiskozijnen. Pas in 1986 waren alle empireramen vervangen! In de jaren dertig werden de kozijnen in hout en de ramen in staal uitgevoerd, in de jaren zestig ontwierp Wegener Sleeswijk houten kruiskozijnen, alle maal gebaseerd op het raamontwerp van Van Campen. Ook daarin zijn voor de aandachtige kijker de verschillen waar te nemen. Vernieuwd In de nu afgelopen renovatie zijn de instal laties volledig vernieuwd. Dit onderdeel van de restauratie is één van de meest ingewikkelde zaken voor architect K.C. van den Ende. Want hoe verwerkje de talloze leidingen en kanalen voor water, verwarming, luchtbehandeling, juni 2009 Heemschut 19 Tochtig stadhuis wordt gerieflijk paleis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 21