Deze eerste Nederlandse koning promoveerde in 1808 het stadhuis tot zijn paleis. Een koninklijk logement 18 Heemschut juni 2009 Bij de deuren naar de voormalige secretarie was een hoeksalon gemaakt. Situatie begin vorige eeuw. Een van de tussensalons die in de negentiende eeuw waren aangebracht om het Een tussensalon met een doorkijk naar de Burgerzaal. De motieven van de oude stadhuis als paleis bewoonbaar te maken. Tussen de galerij en de burgerzaal tapijten zijn tijdens de jongste restauratie gebruikt als basis voor nieuwe kleden, werden schotten geplaatst om salons te maken. Foto's Koninklijk Huisarchief In Den Haag staan de paleizen waar ons Koningshuis woont en werkt. Het Huis ten Bosch en Paleis Noordeinde zijn tamelijk bescheiden vergeleken met de grote koninklijke paleizen in de ons omringende landen. Het Paleis op de Dam heeft wel dat formaat en die statuur: het Amsterdamse stadsbestuur liet het in de 17de eeuw bouwen om de hele wereld te imponeren en haar macht en rijkdom te tonen. Lodewijk Napoleon wees in 1806 Amsterdam aan als de hoofdstad en verplaatste de regering daarheen. Hij vond ook dat Amsterdam de Konink lijke residentie moest zijn en daarom promoveerde deze eerste Nederlandse koning in 1808 het stadhuis tot zijn paleis. Het was en is daarbij nog steeds het meest imposante gebouw van Nederland uit de Gouden Eeuw. Zelfs de verwende Fransen vonden de Burgerzaal 'vraiment majestueux'. Het paleis is na de terugkeer van het Oranjehuis vooral in gebruik gebleven als middelpunt voor de belangrijkste representatieve gebeurtenissen in het Koninkrijk: de ontvangst van buiten landse vorsten en presidenten, troon afstand en inhuldiging van de koning, huwelijken van het Koningshuis, recepties en belangrijke prijsuitrei kingen. Het heeft sinds het vertrek van Lodewijk Napoleon nooit meer de rol gespeeld van een dagelijks functionerend woonpaleis. Nu is het paleis eigenlijk vooral een logeerpaleis. Bij staatsbezoeken logeert het bezoekend staatshoofd voor enkele dagen op de eerste ver dieping. Het paleis is dan voor enige dagen in vol bedrijf. Personeel van de Haagse paleizen zorgt ervoor dat alles in dit Koninklijk Logement op rolletjes loopt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 20