on nn Meer dan 100 jaar hield het gebouw deze typische, overdadige Empire inrichting. i Oude gewelven herontdekt juni 2009 Heemschut 17 De ingrijpende asbestsanering in het paleis leidde tot de herontdekking van lang vergeten stenen gewelven. Die zijn nu weer te bewonderen. De kamers en gangen op de tweede en de vierde verdieping hadden verlaagde plafonds. Daarop lagen, onder de oude stenen gewelven, alle leidingen met asbest isolatie. Exterieur Stadhuis In de stadhuistijd waren de gewelven wel te zien: in de kantoren op de tweede verdieping en in de Stadswa penkamers op de vierde verdieping. Bij de verbouwing tot paleis waren daar kamers met verlaagde plafonds ingericht voor de hofhouding en het personeel. In de voorbereiding van de restau ratie waren deze gewelven niet direct bestempeld als architectonisch waar devolle elementen. Het plan was om Het ontwerp van Jacob van Campen (links) voor de gewelven en de oplossing waar Stalpaert (rechts) uiteindelijk voor koos, waarbij de aanzetten voor de gewelven tot de ramen reiken. Tekening Evert de longh de gewelven weer achter verlaagde plafonds te verbergen. Daartussen zouden de installaties en het leiding- werk weggewerkt worden. Maar toen alles opengemaakt was bleek iedereen het erover eens: dit is te indrukwek kend en te belangrijk om zomaar weg te stoppen. Er kwam een budget om deze extra restauratie te realiseren. Het is nu een spectaculair beeld vanaf de gang: het mooi aangelichte gewelf loopt door boven de kamers die als een grote doos onder het tongewelf liggen. Op de gang van de tweede verdieping kan je de gebeeldhouwde zandstenen consoles van de gewelf bogen aanraken. De hoekpaviljoens zijn spectaculaire appartementen, onder het hoge gewelf met prachtige lichtkronen. Op de vierde verdieping waren omstreeks 1930 eenvou dige slaapzalen voor het personeel gebouwd, met wc en douche op de gang. Het personeel kan nu logeren in keurige enkele en dubbele logeerka mers met eigen badkamers. Ook op de verdieping is een groot deel van het tongewelf weer te zien. Tijdens het restauratiewerk in het paleis werden op de woonverdiepingen de oorspronkelijke gewelven weer zichtbaar. Hier zijn achter een voorzet- wandje de consoles herontdekt. Besloten werd ze in het zicht te laten. Deze twee foto's tonen de tweede verdieping. Foto's Rijksgebouwendienst Op de verdiepingen zijn de appartementen zo gerestaureerd, dat de oude gewelven van het stadhuis met een speciale verlichting prachtig aangelicht worden. wmr»aji«u..v.w.n«

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 19