Rond de Eerste Wereldoorlog bleek het gebouw in een zo slechte staat te verkeren, dat een restauratie startte die meer dan twintig jaar zou duren. Asbest de ramen en tegen de wanden en tapijten op de met hout bedekte natuurstenen vloeren maakten het gebouw al met al bewoonbaar. De tochtige 17de eeuwse kruiskozijnen waren vervangen door moderne, goed afsluitende empire ramen met aan de binnenkant nog eens extra stolpramen. Monument Meer dan 100 jaar hield het gebouw deze typische, overdadige Empire inrichting. Rond de Eerste Wereldoorlog (1914 - 1918) bleek het gebouw in een zo slechte staat te verkeren, dat een restauratie startte die meer dan twintig jaar zou duren. Onder leiding van de Rijkscom missie tot restauratie van het paleis werd het 17de eeuwse Stadhuis rigoureus onder het Empire decor uitgehaald. Architect Jan de Bie Leuveling Tjeenk liet de gemarmerde houten wanden in de galerijen afbreken en alle drape rieën wegnemen. Ook de werkelijk feeërieke kronen uit de Empire en tweede helft van de 19de eeuw verdwenen naar de zolder. In de drift naar herstel van de stadhuissituatie werden zelfs sommige 17de eeuwse ornamenten weggehaald. Dat kwam omdat het enige beeldmateriaal van het stad huisinterieur schilderijen waren uit de eerste jaren na de opening. Daarop ontbraken nog de decoraties die in latere jaren waren uitge voerd! Dat verklaart het verschil in decoraties tussen de Oude Raadzaal en de Mozeszaal aan de Damzijde. Omstreeks 1960 bleek het paleis weer in slechte conditie te verkeren. Het Rijk liet onder leiding van architect Cornelis Wegener Sleeswijk een grote restauratie uitvoeren. Hij voegde eigentijdse elementen toe, evenals historiserende aanvullingen zoals de eas- setteplafonds in de zuidvleugel op de eerste verdieping. Zomer 2002: Het paleis op de Dam moet dicht, omdat er asbest aanwezig is. Dat er asbest moest zijn wist de Rijksgebouwendienst (RGD) al wel. Daarom werden er in deze zomer metingen gedaan. Het paleis was nog open voor bezoekers toen het uitsluitsel kwam. Asbest is kankerver wekkend, dus de zomertentoonstelling werd direct afgebroken en de RGD sloot het gebouw voor het publiek. Voor 10 miljoen gulden had Amsterdam in 1935 haar beroemde stadhuis aan het Rijk verkocht. In de jaren zestig van de vorige eeuw liet het Rijk een grote restauratie uit voeren, waarbij asbest als brandwe rend materiaal werd toegepast. In de zomer van 2002 werd pas echt duidelijk hoeveel asbest er in het paleis verwerkt was. De RGD startte de voorbereidingen voor een asbest sanering. Daarvoor moesten veel vloeren en plafonds opengemaakt worden. De RGD had al plannen in voorbereiding voor een restauratie van exterieur en interieur, maar de asbestsanering zette daar extra druk achter. Het interieur kreeg voorrang om meteen de installaties te kunnen renoveren. De burgerzaal richting ingang Schepenzaal/Troonzaal. Toestand begin 20ste eeuw. Foto's Koninklijk Huisarchief De andere zijde van de burgerzaal, begin vorige eeuw. Met onder meer gordijnen en kleden zijn de enorme ruimten leefbaar gemaakt. 16 Heemschut juni 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 18