De grote en lange galerijen, de enorme Burgerzaal, de hoge kantoren, met het vele kille marmer waren weinig comfortabel. Dezelfde ruimte, april dit jaar. Foto Rijksgebouwendienst bovenramen precies onder de aanzet van het platte gedrukte gewelf, maar bij het halfronde tongewelf ligt de aanzet veel lager, zodat de bovenramen gedeeltelijk in het gewelfsteken (zie pagina 17). De cordonlijst die de aanzet van het gewelf accentueert is nu onderbroken door de ramen. Dat is goed te zien in de Mozeszaal aan de Damzijde. Boven de galerijen werd het tongewelf hoger gelegd en werd daardoor te hoog om erbovenop nog een gang langs de derde verdieping te leggen. Het is te begrijpen dat Jacob van Campen weg bleef bij de offi ciële opening van zijn niet meer zo 'voleomen gebou'. De decoratie was toen nog niet klaar. Pas in 1705 werd de grote beschildering van het tongewelf in de Burgerzaal voltooid: het stadhuis was eindelijk af. Paleis In 1808 kreeg de burgemeester van Amsterdam de opdracht van koning Lodewijk Napoleon om het stadhuis te ontruimen. De hele 17de eeuwse inboedel werd verhuisd naar het Prinsenhof. Onder leiding van de Franse architect Jean Th. Thibault liet Lodewijk Napoleon het ontruimde stadhuis verbouwen tot paleis. Het stadhuisinterieur kende waarschijnlijk weinig stoffering. De zalen en kantoren waren heel groot, de galerijen lang en hoog, alles was ingesteld op openbare functies. Thibault en zijn rechterhand in Amsterdam, de stadsarchitect Barthold Ziesenis, moesten van dit koude en tochtige stadhuis een logeabel paleis maken. De grote en lange galerijen, de enorme Burgerzaal, de hoge kantoren, met het vele kille marmer waren weinig comfortabel. Het Stadhuis had echter één groot voordeel: het Classicisme van Jacob van Campen sloot heel goed aan bij Empire, de 'huisstijl' van het Napoleontische hof. Daarom bleef het interieur vrijwel ongeschonden. Met houten tussenwanden creëerde Ziesenis salons in de zuidgalerij en in de korte galerijen. Veel draperieën in lichte kleuren rondom juni 2009 Heemschut 15 "//mm.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 17