Opzet was, dat een particulier voor hergebruik zou zorgen en niet dat een projectontwikkelaar er met de grond aan de haal gaat. Een schets van het watertorenterrein met nieuwbouw. Illustratie Architecten bureau Moons De watertoren van Doorwerth in 2007. Foto Architectenbureau Moons toiletspoeling. Een helofytenfilter - een vijver met speciale planten- zuivert al het afvalwater, inclusief dat van het toilet op biologische wijze. Het gezuiverde water wordt weer hergebruikt voor de toiletspoeling. Het geheel wordt drie keer minder milieubelastend dan de meest duurzame overheidsnorm. De Bussumse Watertoren is al verhuurd. De organisaties die zich na oplevering vestigen in het watertoreneomplex zijn Accountants kantoor Meeuwsen Ten Hoopen, Grafisch Designbureau Brandnew Design, Adviesbureau Duurzaam Bouwen Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie (NIBE). In Dorwerth kocht Architectenbureau Moons uit Waalwijk de daar bij Vitens overbodig geraakte kleine watertoren. Opzet was, dat een particulier voor hergebruik zou zorgen en niet dat een project ontwikkelaar er met de grond aan de haal gaat. Dat is gelukt, de gemeente is enthousiast dat een restauratiearehiteet er mee aan de gang gaat. De watertoren zelf is door Moons voor 165.000 gekocht en wordt nu verbouwd voor zo'n driekwart miljoen euro tot woning en kan toor. De watertoren is met 17 meter klein. Om de verbouwingskosten in de hand te houden is van de zwakte de kracht gemaakt: de gebreken door langdurig niet gebruiken blijven zicht baar waar dat geen kwaad kan, het betonnen skelet en de betonnen trappen blijven zicht baar en bepalen de charme. In de toren komt een appartement in vier lagen en een dubbel dakterras, naast de toren nieuwbouw voor kantoorgebruik, in twee lagen. De oplevering is eind dit jaar. juni 2009 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 13