Piet Arp - Watertorens zijn in Neder land monumenten van achterhaalde techniek. Steeds vaker krijgen de torens een nieuwe bestemming. Daar moet voor geknokt worden, want aanpassing voor hergebruik is duur. Twee voorbeelden van een succes. De Bussumse watertoren zoals deze er tot voor kort bij stond. Het Bussums Watertoren Collectief geeft de toren een nieuwe huid (foto rechtsboven, artist impression met nieuwbouw naast de toren). Linksonder een vogelvluchtbeeld van de uiteindelijke situatie, rechtsonder het interieur van het duurzame kantoor. Beeldmateriaal Bussums Watertoren Collectief Duurzaamst In maart begon de verbouwing van de vervallen Bussumse watertoren (1897) door het Bussums Watertoren Collectief (Miehiel Haas van het NIBE en Bob Custers van VOCUS architecten). Het volgend jaar op te leveren project omvat de renovatie van de oude watertoren en daaraan gekoppeld een nieuw kantoorgebouw van in totaal 3000 vierkante meter. Het Collectief besloot in 2004 tot het ontwikkelen van deze toren tot het meest duurzame kantoorgebouw van Nederland, dat volledig C02 neutraal moet zijn. Het gebruik van het gebouw draagt in het geheel niet bij aan het broeikaseffect en het voorziet volledig in zijn eigen energiebehoefte, door het gebruik van windmolens, zonnecellen en een bio-warm- tekrachtkoppeling. Eveneens uniek is dat voor het eerst in Europa een nieuw gebouw van deze omvang geen rioolaansluiting heeft, omdat het eigen afvalwater via een helofytenfiIter gezui verd wordt en weer hergebruikt wordt voor 10 Heemschut juni 2009 Nieuw leven voor watertorens

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 12