Daadkrachtig optreden is en blijft nodig, er is nog steeds een groep mensen in de Amsterdamse binnenstad, die zijn panden laat vervallen en verloederen. wekkende 17de-eeuwse en 18de-eeuwse monu menten als Maison Deseartes en de Armeense kerk nog steeds erg slecht, ook al worden ze dan niet met sloop bedreigd. Daadkrachtig optreden is en blijft nodig, er is nog steeds een groep mensen in de Amsterdamse binnenstad, die zijn panden laat vervallen en verloederen. De Heemschut-lijst van verwaarloosde panden kan het stadsdeel mede als gids dienen. Verwaarlozing Enkele voorbeelden van ernstige verwaarlo zing laten we hieronder de revue passeren (zie foto's). Daar is allereerst Kerkstraat 17. Een mooie halsgevel uit het eind van de 17de eeuw. Het pand staat er erg slecht bij. Het metselwerk is in slechte conditie. Gebroken ramen worden afgedekt met vuilniszakken. Aan de achter zijde is dit nog erger. Er woont gelukkig wel iemand in dit pand. Omdat het onderdeel is van een beeldbepalende tweeling is het van groot belang om dit pand voor de stad te behouden. Dan Leidsestraat 110. Een 18de-eewse halsgevel op een beeldbepalende plek naast hoek Leidse- straat/Leidseplein. De gevel is deels ingepakt en het pand maakt als geheel een verwaarloosde indruk. Kijken we vervolgens naar Oudezijds Achter burgwal 57. Een indrukwekkend 18de-eeuws pand, dat leeg staat. Al jaren is dit Rijksmonu ment gedeeltelijk dichtgespijkerd en beklad. De conditie van het totale pand is nog niet heel slecht maar het stoepje staat op instorten. De onderste verdieping zit onder de graffiti. Een rotte plek in het stadsbeeld. Verder is er natuurlijk het verwaarloosde top- monument Herengracht 402, een woonhuis van Philip Vingboons. En tot slot is er nog Utrechtsestraat 95, een typisch voorbeeld van algehele verwaarlozing, volledig verveloos. Aandachtsgebieden zijn ook de Leidse- en Weteringbuurt. Hier is nog veel klein en soms groot verval. En omdat er vooral in de Leidse- buurt de afgelopen 100 jaar al veel verdwenen is, is het van groot belang de resterende monu menten in dit buurtje te behouden. Reinigen geen 'must' Wat ook onze aandacht verdient is paradoxaal genoeg het 'teveel aan aandacht', dat sommige panden krijgen. De laatste jaren is het blijkbaar een 'must' geworden om gevels hard te reinigen en opnieuw te voegen. Het resultaat: knalrode, opgeruwde gevels met dikke, grijze eement- voegen. Wat dat betreft verwijzen we nog maar eens naar de vorige Heemschut, waarin Han van der Zanden uitlegt, dat de nadelen van reinigen vaak groter zijn dan de voordelen. 'Doe dan maar liever niet', betoogt hij. En dan is er natuurlijk ook nog de graffiti, die na een paar jaren van betrekkelijke rust toch weer flink oprukt. Kennelijk verslapt de aan dacht hiervoor. De update van de inventarisatie van Heemschut is, verwerkt in een nieuwe notitie van raadslid Dingeman Coumou van GroenLinks, inmid dels aan de deelraad van Amsterdam-Centrum aangeboden. Drs. Joop Kamerling is socioloog gebouwde omgeving, journalist cultureel erfgoed en lid von de Commissie Amsterdam van Heemschut. Inventarisatie verwaarloosde panden Amsterdamse Binnenstad door de Commissie Amsterdam van de Bond Heemschut. Een update. April 2009. Oudezijds Achterburgwal 57 Utrechtsestraat 95 Leidsestraat 110 juni 2009 Heemschut 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 11