Ondanks klein verval verbetert het totaalbeeld van grachtengordel Amsterdam Jaap Kamerling Er zijn nog maar nauwelijks panden in de Amsterdamse binnenstad, die er echt slecht aan toe zijn. De verwaarlozing die er nog is, betreft meestal kleine zaken zoals kapotte ramen, gaten in de muur van vroegere reclameborden of het te lang uitstellen van een verfbeurt. Dat blijkt uit de laatste update door Heemschut Amsterdam van de inven tarisatie, die de Commissie Amsterdam maakt van verwaarloosde panden. In het kader van de naderende aanwijzing van de grachtengordel tot Unescomonument zullen de gemeente Amsterdam en het stadsdeel Bin nenstad zich extra moeten inspannen om ook alle kleinere vormen van verwaarlozing snel aan te pakken, wil de grachtengordel inderdaad Unescomonument kunnen worden. In 2006 en begin 2007 maakte de Commissie Amsterdam een uitvoerige inventarisatie van verwaarlozing in de binnenstad in samenwer king met het GroenLinks deelraadslid Dingeman Coumou van stadsdeel Amsterdam-Centrum. Hij bracht twee raadsnotities uit met over zichten van waardevolle maar verwaarloosde panden. Alle straten, stegen, grachten en pleinen werden in 2006, 2007 en nu dus weer dit voor jaar door groepjes van de Commissie uitgekamd op zoek naar tekenen van verwaarlozing. In Heemschut van augustus 2007 werd aan de eerste inventarisatie een artikel gewijd en in dit nummer besteden we er op nieuw aandacht aan. De notities van Coumou werden aan deelraad en DB van stadsdeel Centrum aangeboden en vanuit de raad kwam veel steun voor dit initiatief. Het DB zegde toe de verwaarloosde panden op de door Bouwtoezicht te inspec teren lijsten met panden te zetten. Behouden Dankzij de inventarisatie van Heemschut en de politieke aandacht, die hier voor kwam, werden enkele complexen behouden zoals de Groenmarkt-panden en het complex hoek Rozengraeht-Marnixstraat en deels ook op de monumentenlijst geplaatst (Groenmarkt). Diverse slechte panden die op de Heemschut- lijst stonden zijn inmiddels grondig aangepakt en hersteld. Zo is de beruchte rotte plek aan het natte Damrak - de achterzijde van een rij panden aan de Warmoestraat - in het kader van de metrobouw gestabiliseerd en grondig gerestaureerd. Ook elders langs het metrotracé en op andere plekken in de binnenstad zijn vele panden opgeknapt. Er blijven echter zaken, die aandacht vragen zoals leegstaande winkelpanden in de grote winkelstraten, die ten prooi dreigen te vallen aan verloedering en de echte krotten in het Burgwallengebied. Daar nadert overigens de restauratie van het cluster van bouwvallen tussen Warmoesstraat en Oudezijds Voor burgwal met tussenliggende stegen, het zoge heten Blauwlakenblok, zijn voltooiing. Een deel van de geïnventariseerde panden is echter nog steeds niet aangepakt en verkeert nu in nog slechtere staat dan in 2007. Dat vormde de reden om opnieuw onderzoek te doen en een update van de eerdere inventari satie te maken. Het onderzoek vond plaats van februari tot april en het totaalbeeld is welis waar gunstiger dan in 2006 en 2007, maar we zijn er zeker nog niet. Vooral kleinere verwaar lozingen vragen nog veel aandacht. Maar er zijn ook voorbeelden van voort durende, ernstige verwaarlozing van grote panden. Zo is de staat van een aantal belang- Kerkstraat 17. Foto's Heemschut Amsterdam 8 Heemschut juni 2009 Hard werken voor rol als werelderfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 10