Hans Bollebakker- De prijsuitreiking van het Prins Bernhard Cultuurfonds is een jaarlijks terugkerend hoogtepunt in het Nederlands culturele leven waarnaar met spanning wordt uitgezien. De prijzen werden in het verleden uitgereikt door Prins Bernhard en na diens overlijden in 2004 door Prinses Margriet. Ditmaal vond deze bijzonder feestelijke gebeurtenis plaats op dinsdag 25 november 2008 in het Muziekgebouw aan het IJ. Prinses Margriet overhandigt de Prins Bernhard Cultuurfonds prijs aan professor dr. ir. Coen Temminck Groll. Foto PBCF/Anke Teunissen echt heel trots op. Heel veel donk, ook vast namens de monumentenstichtingen, die in aansluiting op deze uitreiking binnenkort een verrassend bericht zullen ontvangen. Dank U' Aansluitend nodigde de directeur van het fonds mevrouw Adriana Esmeijer de laureaat uit om aan te geven voor welke doelen hij de prijs wilde bestemmen. Dat werden: Het Utrechts Monumentenfonds; Stichting vrienden der Geldersehe Kasteelen; Historical Foundation St. Eustatius; Stichting MOWIC (Monumenten West-Indische Compagnie, een project in Paramaribo); Stichting 'Het Wijnhuisfonds' te Zutphen. Hans Bollebakker In de vorige editie van Eleemschut, december 2008, is op pagina 33 bij het nieuwsartikel over de prijs voor Temminck Groll in het bijschrift weggevallen dat de foto is gemaakt tijdens een werkbezoek enkele weken eerder aan kasteel de Waardenburg, Coen Temminck Groll (r) is daar in gesprek met project leider Louis Gerdessen, Van Eloogevest Architecten. HET WAS EEN GEANIMEERDE en druk bezochte bijeenkomst die werd geopend door voorzitter Ivo Opstelten, waar niet minder dan vijf laureaten een prijs ontvingen en twee oorkonden aan genomineerde musea toevielen. Dit maal werd voor het eerst van elke laureaat een kort filmportret vertoond (te downloaden via www.prinsbernhardcultuurfonds.nl/uit- reikingcultuurprijzen), wat een interessante blik wierp op diens werk en leven. In vervolg op de Heemschut december editie, waarin wij het juryrapport publiceerden geven wij nu het dankwoord van Coen Temminck Groll weer, waarin hij kort enkele lijnen weergaf en verbanden aanstipte tussen ogenschijnlijk niet samenhangende gebeurtenissen uitzijn leven. Coen Temminck Groll: Ja 60 jaren actief in alle invalshoeken van de monumentenzorg: onderzoek, beschrijving, restauratie, onderwijs. Eigenlijk had ik al een prijs, in de vorm van een zo boeiende loopbaan, waarin zoveel tijdperken en culturen de revue passeerden! Als klein jongetje 'bedacht' ik oude kastelen en tekende ik - op grond van plaatjes - oude Indische tempels. Later restaureerde ik een echt kasteel (de Cannenburch HB), geopend door Prins Claus, en werd ik gevraagd als co- promotor bij een Borobudur-proefschrift aan de Universiteit van Yogjakarta! Al die enthou siaste, trouwe studenten en promovendi, met onderwerpen uit de hele wereld - vele uit de Nederlandse Antillen - zoals dat ook geldt voor de eigen bemoeienissen. Ik was 12 toen ons eerste prinsesje werd geboren. Wat een gebeurtenis! 35 jaar later - na een verrassend telefoontje: 'Kunt u morgen bij de Koningin komen?' - werd ik lid van de Advies- en Begeleidingscommissie Restauratie paleis Noordeinde. In de donkere oorlogsjaren werden we verblijd met een derde prinsesje, in het verre Canada. Ook met dat land een monumenteneontact: twee conservation studenten uit Halifax volgden een semester mijn Delftse programma. Zo kwamen mijn vrouw en ik ook in dat mooie land en zagen er, Koninklijke Hoogheid, het gezellige huis van uw eerste levensjaren en de school waar uw oudere zusjes hun eerste onderwijs kregen. Al een beetje monument dankzij een gevelsteen van uw moeder. Zo ging het door met die belevenissen, en nu dan deze bijzondere prijs! Daar ben ik februari 2009 Heemschut 29 Coen Temminck Groll, van jongs af geboeid door kasteel en tempel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 31