De eerste prijs van 100.000 ging naar de Onze-Lieve- Vrouwe-Lourdeskerk in Zuidermeer voor het plan de kerk te transformeren tot een gemeenschapshuis voor het dorp met een nieuwe kapel. oorspronkelijke functie, waar nodig en mogelijk aangevuld met nevenactiviteiten die helpen om de zware financiële lasten te dragen. Mocht deze behoudvariant niet mogelijk zijn, dan kan een deel van de kerken en kloosters hun maatschappelijke functie op een nieuwe manier invullen door de gebouwen een pas sende bestemming te geven en de religieuze objecten voor iedereen toonbaar te maken. Om behoud van dit kostbare erfgoed te bereiken is medewerking van alle betrokken partijen en een gerichte inzet van beleidsin strumenten nodig. Het Strategisch Plan doet een beroep op de overheid, in het bijzonder de minister van OCW en verwijst daarbij naar een passage in het bestaande coalitieakkoord van CDA, PvdA en ChristenUnie uit 2007. 'De over heid draagt daadwerkelijk zorg voor behoud van (religieus) cultureel erfgoed' en pleit voor financiële overheidssteun bij de instandhouding van het religieus erfgoed. Prijsvraag Dezelfde middag werd ook de uitslag van de prijsvraag Erfgoed op eigen benen bekend gemaakt. Met deze prijs onderstreept het VSBfonds het belang van het behoud van religieuze gebouwen in de omgeving. Meer dan dertig plannen voor herbestemmingen of nevenfuncties van kerken, synagogen en kloosters waren ingediend. De voorgestelde functies voor de genomineerde gebouwen varieerden van jongerencentrum tot school en van gemeenschapshuis tot kinderactiviteiten- centrum. Drie kerken vielen in de prijzen. De eerste prijs van 100.000 ging naar de Qnze-Lieve-Vrouwe-Lourdeskerk in Zuider meer voor het plan de kerk te transformeren tot een gemeenschapshuis voor het dorp met een nieuwe kapel. Het project bestaat uit een samenwerkingsverband tussen de parochie, de gemeente, de woningbouwcorporatie Inter- maris, de provincie en de dorpsbewoners. Het dorpshuis wordt gerealiseerd in het schip van de kerk. Bij het ontwerp wordt het koor van de kerk gesloopt, maar de beeldbepalende voor gevel gehandhaafd. De oude sacristie wordt vergroot tot een nieuwe kapel. De tweede en derde prijs, bestaande uit €50.000 en 30.000, gingen respectievelijk naar de Heilig Hart van Jezuskerk in Hengelo en de Sint-Josefkerk in Helmond. Transitieperiode De duizenden kerken die de komende tien jaar vrijkomen kunnen onmogelijk allemaal een nieuwe functie krijgen. Maar een groot aantal is het behouden waard, ook al bezitten ze geen monumentenstatus. Niet altijd is een ideale oplossing direct haalbaar. Een transitieperiode of een tijdelijk minder passende bestemming of leegstand kan een fase zijn in de richting van een uiteindelijk goede herbestemming en dus van behoud. 10 Heemschut februari 2009 Amsterdam Bos en Lommer, Pniëlkerk. Deze gereformeerde kerk werd gebouwd in 1952-1954 naar ontwerp van B.T. Boeyinga. Het is een van de eerste uit beton opgetrokken kerken in Nederland. Door het samengaan van de gereformeerden, hervormden en lutheranen in de wijk raakte de Pniëlkerk begin 2001 overtollig. Woningcorporatie Het Oosten verhuurt het na enkele jaren leegstand aan de multi culturele stichting Podium Mozaïek. In 2004-2005 is de kerk verbouwd tot theater (boven) annex theatercafé (beneden). De bijzalen bevatten studio's en kantoor ruimten, alsmede een huisartsenpraktijk. Foto Arie de Groot Hoorn, Grote Kerk. Dateert uit 1881-1883, architect C. Muyskens, in 1968 gesloten. Tussen 1983-1986 op initiatief van stichting Behoud Grote Kerk verbouwd tot winkelruimte in de kerk en appartementen in de kap en de consistorie. Maatschap Corlé uit Hoorn trad op als opdrachtgever, het Hoornse architectenbureau Hangelbroek Gouwetor maakte het bouwplan. De achttien appartementen worden gedragen door een vrijstaande con structie en hebben dakramen in lijn met het kerkdak. In de winkel zijn de houten tongewelven zichtbaar gelaten. Foto: TPHG Architecten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 12