GRONINGEN mmmmm Detail van de gedigitaliseerde driedimensionale kaart van Haubois. Tot en met 12 december draait deze gedigitaliseerde kaart als film in het oude Groninger Museum ter gelegenheid van de manifestatie 'Het verleden van Groningen'. Zie ook: www.verledenvangroningen.nl Dikke nota's in Groningen Groningen - De afgelopen maanden heeft Heemschut zich in Groningen vooral bezig gehouden met bestuderen van en reageren op dikke ambtelijke nota's: provinciale plannen en bestemmingsplannen. Wij hebben gereageerd op het concept Provin ciaal Omgevingsplan (POP), waarbij we vooral hebben gelet op de invloed van het provinciaal beleid op het Groninger cultuurlandschap en de cultuurhistorie. In het POP zouden de kernka- rakteristieken van de verschillende Groningse landschappen worden vastgelegd. Wij consta teerden dat verschillende van deze beschrij vingen niet klopten. In onze reactie op de concept Cultuurnota pleitten wij voor de instelling van een sterk Groninger Monumentenplatform waar alle stichtingen die zich bezig houden met kerken, molens, boerderijen, stoomgemalen, fabrieks gebouwen, slingertuinen enzovoort onder één organisatie vallen, zoals in Drenthe. Daar valt een aantal afzonderlijke stichtingen onder de hoede van Drents Landschap. Tot slot hebben we uitgebreid gereageerd op de kadernota van de drie Blauwe Stad-gemeenten Reiderland, Scheemda en Winschoten, die bin nenkort samen de gemeente Oldambt vormen. Hier ging het om de bescherming van de kwaliteit van het cultuurhistorisch waardevolle landschap en van de karakteristieke bebouwing van het Oldambt. Nieuwe functie voor Magazijn van Oorlog Delfzijl - Op de foto ziet u de achtergevel in aanbouw van de uitbreiding van het kantoor van Wagenborg in Delfzijl. Daarvoor staat het restant van het Magazijn van Oorlog dat gespaard kon blijven dankzij de inzet van Heemschut. Dit gebouw is het laatst overge bleven onderdeel van de Vesting Delfzijl. Deze is in 1591 tijdens de 80-jarige oorlog gebouwd door Willem Lodewijkvan Nassau en Maurits en maakte met de vestingen van Oudeschans, Winschoten en Bourtange deel uit van de oos telijke verdedigingslinie van de provincie. Later werd Nieuweschans (1628) hieraan toegevoegd. Waarschijnlijk dateert het Magazijn van Oorlog volgens het bouwhistorisch rapport uit de 17de eeuw. Een deel van het oorspronkelijke 17de- eeuwse gebouw is bewaard gebleven, muren, balken plafonds, vloeren en een kapconstructie uit de 17de eeuw. Een ander deel van het gebouw moest wijken voor de nieuwbouw van Wagenborg. Het gebouw is geen monument. Er komt een verbinding tussen de nieuwbouw en het 17de-eeuwse deel. In het Magazijn van Oorlog zal een oude dektjalk, de Liberté 2, worden tentoongesteld. Dit schip is honderd jaar geleden gebouwd in opdracht van Wagen borg en is onlangs aangekocht door de firma. De achtermuur is gesloopt omdat deze van later datum is en omdat aan deze kant een ingang komt. Monumenten in kaart gebracht Groningen - Sinds 9 oktober staat op de web site van de gemeente Groningen de gedigitali seerde cultuurhistorische waardenkaart. Hierin zijn alle 636 rijks- en ongeveer vierhonderd gemeentelijke monumenten opgenomen. Als gevolg van het bouwhistorisch onderzoek (sinds 2002) van historische panden in de binnenstad, en van boerderijen (sinds 2004) binnen de gemeente Groningen, zijn er dit jaar ongeveer tweehonderd gemeentelijke monumenten bijge komen. Volgend jaar komen daar nog ongeveer honderd gemeentelijke monumenten bij. Niet alleen een kaart van de huidige situatie komt op het scherm, maar daaroverheen kun je transparante oudere kaarten leggen: de kaart Van Deventer, van Haubois en van Huguenin en de minuutkaart van 1830, kaarten van belang voor het onderzoek naar de ouderdom van een huis. Er is ook een kaart met de bodemsoorten, de geomorfologie en een luchtfoto van de huidige situatie. Verder is er een gebruiksaan wijzing bij. Op de kaart staan de monumenten aangegeven. Wanner je een vakje aanklikt, krijg je gegevens over het gebouw op het scherm. Ook met de zoekfunctie is door het intikken van de straat naam het monument te vinden. Het programma vraagt vervolgens naar het huisnummer. Dan verschijnt de tekst met gegevens, waaronder de redengevende omschrijving, op het scherm. Ook de beschermde stadsgezichten, foto's van monumenten en de bouwhistorische rapporten worden in de toekomst aan de waardenkaart toegevoegd. Door de combinatie van al deze gegevens wordt de digitale monumentenkaart een belangrijk hulpmiddel voor wie zich ver diept in de geschiedenis van huizen in de stad, voor de ambtenaren bij ruimtelijke ordening en voor de Groningse Heemschutcommissie. Tineke Vooijs december 2008 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 7