18 Monumentenzorg duurzaam 21 Waterpeil niet hoger 24 Provinciaal steunpunt 36 Erfgoedexcursies in 2009 41 Industrie in Heemschut Rubrieken Vooruitkijken Voorwoor 4 Heemschut Actief 26 Verenigingsnieuws 28 Erfgoedvrijwiiliger 30 Erfgoedambacht 32 Laatste nieuws 35 Om te bekijken 37 Ledenaanbieding 38 Snuffelen 41 Industria Een handboek moet bij restauraties helpen te becijferen hoe duurzaam de monumentenzorg te maken is. Voor vakmensen, maar ook voor geïnteresseerden boeiende lectuur, met veel voorbeelden hoe milieumaatregelen ook in een monument passen. Het nieuwe Deltaplan II lijkt voor de kust van het IJsselmeer funest te zijn. Indien het water peil anderhalve meter stijgt, zoals voorgesteld, moeten dijken en waterwerken fors hoger worden. Maar het kan ook anders. De kleine monumentengemeenten kunnen voortaan voor kennis over hun bijzondere monumenten bij de provincies terecht. En die willen graag als kenniscentrum aan de slag, vertelt Harry van Waveren, Zeeuws gedepu teerde. Gea Sehilte kijkt vooruit naar volgend jaar en de erfgoedexeursies die Heemschut dan organiseert. Voor de derde maal in 2008 een bijlage met nieuws van Industria. Tijdens de feestdagen is even gelegenheid om terug te blikken en vooruit te kijken naar 2009. Heemschut heeft een jaar vol veranderingen achter de rug, waarbij de aandacht voor wederopbouwarehiteetuur prominent naar voren kwam in de aanbieding van een pamflet aan de minister. Dat die aandacht hard nodig is, blijkt eens te meer nu hotel Britannia in Vlissingen niet is aangewezen als rijksmonu ment. Dat de minister daarbij voorbij gaat aan het positieve advies van zijn eigen Raad voor Cultuur, en dat de beleidsregel voor aanwijzing van nieuwe monumenten daarbij danig in de weg zit, mag duidelijk zijn uit informele reacties vanuit onder meer de Rijksdienst voor Archeo logie, Cultuurlandschap en Monumenten. Het is op zijn minst merkwaardig dat de vaststelling van een nieuw aanwijzingsbeleid vooruitloopt op de uitkomsten van het project MoMo. Een zaak die we daarom bij de politiek aan de orde stellen. Het project Modernisering Monumentenzorg leidde tot een onlangs gepresenteerde totaal visie van Plasterk op het monumentenbeleid. Bij het schrijven van dit voorwoord was de koers van de minister nog niet bekend. Heemschut zal de visie bestuderen en stuurt in januari een reactie. Er is dus ook in 2009 volop werk. Met het kabinetsbesluit om de keuze voor een welstandstoetsing nog meer aan gemeenten over te laten wordt één van de reeds lang geleden bereikte doelen van Heemschut aangetast. Zo moeten we blijven waken, en zullen we ons blijven inzetten. Dankzij uw steun als lid! Karei Loeff directeur december 2008 Heemschut 3 1 'Sf s»sS§§iiPc «j

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 5