Literatuur «I Colofon Industria in Heemschut mx DE WOLKENFABRIEK 1913-2008. Groningen, Uitgeverij Noordboek, 2008. 128 blz., ilE ISBN 978 90 330 0757 6. Prijs: 25,-. Op 16 januari werd door de directie van de SuikerUnie bekend gemaakt dat de suikerfabriek aan de Peizerweg in de stad Groningen zal worden gesloten. Dit besluit, dat mede tot stand is gekomen op basis van nieuw Europees beleid om de Europese suikerfabricage terug te dringen, kwam hard aan bij de 94 medewerkers. De suikerfabriek werd in 1913 gesticht als coöperatieve Friesch-Groningsehe suikerfabriek, en was bedoeld als concurrent van de enkele jaren eerder in het nabijge legen Eloogkerk gestichte particuliere suikerfabriek van W.A. Scholten. De 'Friesch-Groningsche' suikerfabriek, die later zou worden opgenomen in het SuikerUnieconcern, was vanaf de oprichting bijna een eeuw lang een zeer belangrijke tak van nijverheid binnen de stad Groningen. De fabriek was niet alleen belang rijk voor de werkgelegenheid, maar maakte ook prominent onderdeel uit van het dagelijks bestaan van de stad Groningen. Als in september de bieten campagne van start ging, werd de sfeer in de stad bepaald door de bekende zoetige geur, de alom aanwezige volle bietenwagens en de rook uit de schoorsteen. Naar aanleiding van de sluiting van de fabriek na de laatste campagne eind 2007 is besloten een fotoboek uit te geven. Uit het bedrijfsarchief werd een schat aan prachtige historische opnamen geselecteerd, in zwart-wit en kleur, die een fascinerend beeld geven van de suikerfabriek. Opgenomen zijn onder meer foto's van de bouw, plus talloze foto's van het produc tieproces en van de indrukwekkende machines. Niet alleen het gebouw en de machines, maar ook de mensen die er jaren hebben gewerkt komen in het boek aan bod. Zij zijn treffend geportretteerd door Ingrid de Jong en Geert Job Seving. Een indrukwekkend fotografisch eerbetoon aan een van de markantste bedrijven in de stad Groningen. Wat er met het immense fabrieksterrein gaat gebeuren, is nog niet bekend. In de kern zijn nog enkele bouwdelen aan wezig van het oudste, oorspronkelijke fabrieksdeel, waaronder een bakstenen loods en het ingekorte restant van de fabrieksschoorsteen. C.J.B.P.Frank: LANGS LUNCHROOMS EN LUXEZAKEN; HISTORISCHE WINKELS IN DE BINNENSTAD VAN ARNHEM. Utrecht, Matrijs, 2008. (Reeks Arnhemse monumenten, deel 21). 64 blz.,ill., lit.opg. ISBN 978 90 5435 361 2. Prijs: 9,95. De Arnhemse binnenstad is sinds mensenheugenis het domein van de winkeliers en hun klanten. Honderden winkels telt het stadshart, van kleine speciaalzaken tot grote warenhuizen. Tot het begin van de negentiende eeuw speelde het winkelen zich af op de markten. Geleidelijk verplaatste de handel zich van buiten naar binnen. Rond 1850 was de binnenstad een drukbezocht winkelcentrum geworden. Het succes van Arnhem als winkelstad was groot. Tussen ca. 1830 en 1870 hadden veel welgestelde families zich in Arnhem gevestigd. Ze werden aan getrokken door de prachtige omgeving, de bouwmogelijkheden en het brede voorzieningenpakket, waarin een goed uitgerust winkelcentrum natuurlijk niet ontbrak. Eind negentiende eeuw streefde de gemeente ernaar de stad verder te ontwikkelen als luxe woonplaats. Dit streven lukte maar matig. Het Arnhemse stadscentrum groeide daarentegen uit tot een winkelgebied van bovenlokale allure. Uit deze vroege jaren, maar ook uit latere perioden zijn veel bijzondere winkelpuien bewaard gebleven. Er zijn nog etalages met houten omlijstingen te zien, maar ook moderne puien uit de jaren van de wederopbouw. Sommige winkelpanden vallen op door hun gevels en torens boven de puien, zoals het filiaal van De Gruyter, dat nu de entree is tot de winkelgalerij in het Musiskwartier. Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Neder land. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 50