NOORD-HOLLAND Droste om in te wonen Haarlem, voormalige Droste Chocoladefabriek. Cacaoopslag, zeer grondig verbouwd en uitgebreid tot woongebouw. Foto Fleemschut het project zijn verzameld in een startnotitie. In het vervolg van het project wordt er een cultuurhistorische visie ontwikkeld en worden pilotprojeeten aangewezen voor herbestem mingmogelijkheden. Waarschijnlijk wordt dit najaar (2008) een boek over het industrieel erfgoed in de Merwedezone gepubliceerd, en komt er in 2009 een reizende tentoonstelling. Amsterdam: De voormalige spoorwegdraaibrug over het Westerdok in Amsterdam is begin dit jaar gerestaureerd en verbouwd tot restau rant. De draaibrug werd in 1922 gebouwd naar ontwerp van ingenieur E. Joosting, voor een rangeerspoor naar het Westerdok. Nadat de spoorbrug buiten gebruik werd gesteld, dreigde aanvankelijk sloop. Een ondernemer kocht de brug echter en liet deze demonteren en vervoeren naar een werf in Amsterdam-noord, waar het ijzeren gevaarte door de firma Bras penning werd hersteld. Op de stalen onderbouw werd een modern stalen easeo geplaatst, dat als restaurant dienst zal doen. Het ontwerp voor dit bijzondere spoorweg-restaurant is van architect Pi de Bruijn (ArehitectenCie Amsterdam). Het eafe-restaurant 'Open' is toegankelijk via een van de landhoofden. Haarlem: Aan de oever van het Spaarne in Haarlem wordt het fabriekscomplex van cacaofabrikant Droste ingrijpend getransfor meerd tot een modern wooncomplex. In het hoofdbedrijfsgebouw, gebouwd in 1925 naar ontwerp van architect J. van den Ban worden appartementen gehuisvest met behoud van de monumentale buitengevels in de stijl van de Amsterdamse School. Bijzonder element in de gevel is een groot tegeltableau met de afbeelding van het huismerk van Droste: de bekende Droste-verpleegster. Naast dit bouw deel staat de grote caeaosilo, een bakstenen complex direct aan het Spaarne gelegen. In de silo, gebouwd in 1965, worden momenteel 49 appartementen gevestigd, waarvoor midden in het gebouw een liftschacht is aangebracht. Bovenop de silo komen nog eens vijf verdie pingen met penthouses, waarvan de bewoners straks een magistraal uitzicht hebben op de oude binnenstad van Haarlem. Voor de verbou wing was het noodzakelijk de bestaande bak stenen buitengevels te slopen en opnieuw op te metselen, waarbij de oude raamvormen weer december 2008 Industria 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 47