Ledenaanbieding Langs bedevaartplaatsen Programmering 2009 en 2010 101 bedevaartplaatsen in Nederland, Peter Jan Margry en Charles Caspers, Uitgeverij Bert Bakker Amsterdam, 2008. Gebonden, 572 pagina's. ISBN 978 90 351 32887, prijs 39,95. Heemschut doet vijf exemplaren cadeau van het onlangs verschenen boek '101 bedevaartplaatsen in Nederland'. Hierin staan de opmerkelijkste bedevaarten, beschreven door Peter Jan Margry en Charles Caspers. Om in aan merking te komen is een briefkaart met naam en adres gegevens en de vermelding van de boektitel naar Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam voldoende. Ook een e-mail met de gegevens naar info@heemschut.nl kan. Uit de reacties die uiterlijk Tweede Kerstdag binnen zijn worden de vijf winnaars getrokken. Zij krijgen het boek thuisgestuurd. Voor de programmering in 2009 en 2010 houdt Gea Schilte meer onderwerpen achter de hand die nog in de agenda geschoven kunnen worden. Zij denkt onder meer aan een bezoek aan de voltooide restauratie van de Sint Jan, Den Bosch, een excursie naar de vestingen, de polders Beemster en Schermer en molentrappen, de Groningse kerken, een bezoek aan de SS Rotterdam, de Domtoren en Belvedere- buurten. In het kader van tradities denkt zij aan activiteiten als een lezing in Oot- marsum, geveltekens, of een programma rond schutterijen. Ook Oranjewoud in Friesland en het Paleis op de Dam zijn een bezoek waard. Wie denkt dat bedevaarten een overleefd instituut zijn heeft het volkomen mis, blijkt uit dit boek. Het is bijna druk onderweg naar al die oorden die één ding gemeenschap pelijk hebben. Ze hebben een grote aantrekkingskracht op bezoekers. Vaak uit religieuze of devote overwegingen, geregeld ook uit belangstelling van mensen die verder van de kerk af staan. Enkele tientallen jaren geleden leek de bedevaart achterhaald te zijn. Slechts beroemde als naar Lourdes werden nog wel genoemd. En een fysiek inspan nende als die eeuwenoude, van Haarlem naar Santiago de Compostela heeft ook nooit te klagen gehad, te meer daar de route zelf voor vele bedevaartgangers de grootste attractie is. In '101 bedevaarten' staan de auteurs letterlijk stil bij de plaatsen in eigen land. Zoals die naar Sint Anna in het Brabantse Molenschot. 'Naar Sint Anneke om een Man neke' heette het. Het gebruik is tegenwoordig vooral voor vrouwen die willen bidden om partner of kind. En in Dokkum kun je niet om een bezoek aan de bedevaartplaats van Bonifatius heen. Hier is de plaats waar hij is gedood tot bedevaartplaats uitgegroeid. Na de reformatie volgde overigens een eeuwenlange dip. Het boek vol gedetailleerde beschrijvingen van de ont wikkeling van de bedevaartplaatsen is een vervolg op een studie die is uitgevoerd naar bedevaartgebruiken in Nederland. december 2008 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 39