Vereniging Kaderdag: beschermen via bestemmingsplan Maastrichts planologisch erfgoedregime Piet Arp - Maastricht heeft geen enkel monument op de gemeentelijke lijst staan, terwijl het wat rijksmonumenten betreft met meer dan 1650 de tweede gemeente is in Neder land. Is hier sprake van nalatigheid? Feit is, dat de afdeling cultureel erfgoed van de stad rond de eeuwwisseling tegen de tweeduizend 'bijzondere objecten' inventariseerde. Een aan wijzing bleef achterwege. Maastricht sloeg een nieuwe weg in: beschermen via het bestemmingsplan. De kaderleden van heemschut De kaderleden van Heemschut, begin november bijeen in Amersfoort. Foto: Karei Loeff kregen op 8 november de details van dit nieuwe monumentenbeleid toegelicht door drs. Vera Hamers van de afdeling cultureel erfgoed. Een aanwijzing via het bestemmingsplan gebeurt wel vaker, maar in Maastricht maakt het in kaart brengen van cultureel erfgoed sinds kort een vast onderdeel uit van de gehele bestemmingsplanprocedure. In 2012 moeten alle bestemmingsplannen er op zijn aangepast. Een eerste plan is gereed, enkele andere zijn nu in behandeling. Het is een enorme klus, zei Hamers, maar wel de moeite waard. Wettelijk is zo'n integrale aanpak echter nog niet goed geregeld. Reden voor een aantal kaderleden om deze zaterdag toch vraagtekens te plaatsen bij het uiteindelijke resultaat. 'Waarom niet eerst deze aanpak zeker stellen voor je er echt mee gaat werken? Nu heb je nog de kans dat de methode uiteindelijk bij de rechter wordt vernietigd'. Hamers moest toegeven dat het risico zeker aanwezig is. 'We zoeken gelegen heden om proefprocessen te voeren die de grenzen duidelijk maken', maar de kans op een afwijzing weerhoudt Maastricht er niet van door te zetten. In plaats van een objectmatige bescherming wordt het namelijk mogelijk hele ensembles te beschermen, hergebruik mogelijk te maken, de groene omgeving mee te nemen en ook de interieurs kunnen via het bestem mingsplan beschermd worden, voerde zij aan Zo'n aanpak is ook praktisch, in verband met de sociale identiteit van de Maastrichter, die trots op zijn stad wil zijn. Aan de Maasoevers liggen nog sporen van de Romeinse stad, de middel eeuwse bisschopsstad, de rol als garnizoens- en vestingstad liet erfgoed na, de industrialisatie en de wederopbouw gingen niet aan Maastricht voorbij. Al die ontwikkelingen kunnen in de bestemmingsplannen worden meegewogen in een groter verband. 'Ons uitgangspunt bij het Maastrichts Planologisch Erfgoedregime is behoud door behoedzame ontwikkeling'. Door de eerder geïnventariseerde, niet officiële gemeentelijke monumenten in de bestem mingsplannen bescherming te bieden, hoopt de gemeente te voorkomen dat de stad helemaal dichtgetimmerd is en elke nieuwe ontwikke ling wordt tegengehouden. Ontwikkelen blijft nodig in een levende stad. 'We werken met een dubbelbestemming; het erfgoeddeel ligt om de gewone bestemming heen.' Nieuwe ontwikkelingen worden niet hard tegengegaan, wel kan via de bestemmings plannen worden geregeld dat welstandvrije zaken als het plaatsen van dakkapel, aanbouw of zonnecollector toch vergunningpliehtig wordt. En dat werkte in het eerste gebied waar een bestemmingsplan nieuwe stijl werd vastgesteld zonder problemen. Sterker nog: de inwoners van deze wijk Malberg zijn zo trots op hun erfgoed, dat juist zij bij de gemeente aandrongen op manieren dit te behouden. Aandachtpunten die nog uitontwikkeld moeten worden zijn er volop. Als je altijd een bouw vergunning moet vragen hikt de eigenaar aan tegen extra legeskosten. Ook de geleidelijkheid van het doorvoeren van de nieuwe procedure is een probleem. Soms ben je gewoon te laat met een bescherming en is een sloopvergunning allang verstrekt voor een object dat eigenlijk het behouden waard zou zijn. De integrale bescherming die via het bestem mingsplan in de Maastrichtse aanpak wordt geboden trekt niet alleen bij Heemschut de 26 Heemschut december 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 28