Deltaplan II bedreigt schoonheid oude steden en dijken langs IJsselmeer Dirk van der Sehrier - Voor de plaatsen rondom het IJsselmeer en voor de IJsseldelta en de omgeving daarvan is verhoging van het waterpeil van het IJsselmeer met maar liefst anderhalve meter bijzonder ingrijpend. Het voorstel voor de waterpeilverhoging is een onderdeel van het nieuwe Deltaplan II van de Deltacommissie die maatregelen bedenkt om de klimaatverandering en zeespiegelstijging de baas te blijven. Gelukkig is er een alternatief voor het voorgestelde hogere waterpeil. Inzet: stadsfront van Kampen. Foto: Freddy Schinkel Hoofdfoto: De Afsluitdijk, kijkend richting Friesland. De dijk moet hoger worden bij een hogfer waterpeil in het IJsselmeer. Foto: Fleemschut WAT WIL DE DELTACOMMISSIE eigen lijk? 'Het peil van het IJsselmeer wordt met maximaal 1,5 m verhoogd. Daarmee kan tot na 2100 onder vrij verval worden gespuid op de Waddenzee. Het peil van het Markermeer wordt niet verhoogd. Het IJsselmeer behoudt zijn strategische functie als zoetwaterreservoir voor Noord-Nederland, Noord-Holland en, vanwege de dieper indringende zouttong in de Nieuwe Waterweg, voor West-Nederland.' Zo luidt aanbeveling 11 van de Deltacommissie onder leiding van oud-minister Veerman. 'Het peil van het Markermeer wordt niet verhoogd. Wanneer dat wel zou worden verhoogd kan bij het IJs selmeer met maximaal 1,1 m worden volstaan'. Het belangrijkste argument om het Marker- meerpeil niet te verhogen blijkt het bouwen buitengaats door Amsterdam en Almere te zijn. De commissie stelt: 'Peilhandhaving biedt helderheid voor de stedelijke ontwikkeling van Amsterdam en Almere'. Hogerhand heeft kennelijk boter op het hoofd, doordat het in het verleden het bouwen buitendijks heeft toe gestaan voor Amsterdam en Almere, al was dat, volgens de commissie, voor eigen risico. Dat is kennelijk toch niet waar. Ingrijpend Een peilverhoging van het IJsselmeer is ook elders erg ingrijpend. Allereerst moeten veel dijken rond het IJsselmeer worden verhoogd of worden versterkt. Wat dit gaat betekenen voor de historische sluizen in die dijken is nog niet duidelijk. Achter die sluizen liggen de oude Zui derzeehavens met hun loswallen en steigers. Een verhoging van het IJsselmeerpeiI betekent december 2008 Heemschut 21 1 ?a erpeil IJsselmeer hoeft nie ot er

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 23