18 Hotspot Frankendael 20 Nieuw leven Robijn hof Rubrieken 4 Heemschut Actief 24 Verenigingsnieuws 29 Laatste nieuws 31 Om te bekijken 34 Erfgoedambacht 36 Snuffelen 38 Provinciale excursies 40 Erfgoedvrijwilliger 40 Ledenaanbieding 41 Industria 26 De KNOB vernieuwt 28 Weer BGL Restauratie Aandacht voor het erfgoed 23 Stop de ENKA-sloop Deze nazomer wordt de buitenplaats Fran kendael in Amsterdam, uit 1660, na restau ratie weer in gebruik genomen. Een klassieke hotspot. Een voorbeeldbuurt, vindt Henk Jansen van de Robijnhof in de Utrechtse wijk Floograven. De huizen zijn eens niet gesloopt, maar zorgvuldig gerenoveerd en gemoderniseerd. Zo kan het dus ook in de naoorlogse woonwijken. Zag het er in 2007 nog naar uit dat het wetenschappelijk forum van de monumen- tenbeseherming door opdroging van de rijkssubsidie zijn ondergang tegemoet ging, nu is de KNOB herrezen dankzij veel inzet en inventiviteit. Voor het derde seizoen is er dit najaar weer een BankGiro Loterij Restauratieprogramma op tv. Met de aanbieding van het wederopbouwpam- flet aan minister Plasterk maakt Fleemsehut zich sterk voor de selectie en van aanwijzing van meer rijksmonumenten. Fleemsehut kwam met de aanbieding uitgebreid in het nieuws, juist ook regionaal. Dat geeft aan dat er vanuit het hele land, op lokaal en regionaal niveau veel aandacht en zorg is voor ons jongste erfgoed. De aandacht van onze commissies van vrijwilligers gaat uit naar objecten, maar ook naar ensembles van waardevolle objecten en zeker ook gebieden. Uit recent onderzoek en de discussie in de werkgroep Modernisering Monumentenzorg blijkt dat het instrument van het Beschermd Stads- en Dorpsgezicht een prima instrument is om cultuurhistorische en ruimtelijke kwaliteiten te benoemen. De zorg voor instandhouding van die kwaliteiten ligt bij gemeenten. Selectie en aanwijzing van beschermde stads- en dorpsgezichten en sturing op hoofdlijnen met betrekking tot de inhoudelijke kwaliteit is in de optiek van Fleemsehut bij uitstek een taak voor het rijk. Heemschut waakt als particulier initiatief in samenwerking met plaatselijke belangen groepen tegen aantastingen van unieke steden bouwkundige en landschappelijke kwaliteiten. In dit nummer van Heemschut besteden we speciale aandacht aan groene monumenten. Binnen de monumentenzorg is dit specialisme vaak onderbelicht, reden waarom Heemschut pleit voor meer aandacht, op allerlei niveaus, van waardevolle tuinen, beschermde buiten plaatsen tot de groenstructuur van wederop- bouwwijken. Karei Loeff directeur Stop de sloop, roept BOEi op, als het gaat om het ENKA-carré in Ede. Over hergebruik van delen van dit gigantische complex van de voormalige kunstzijdefabriek zijn afspraken gemaakt. Nu lijkt het er op, dat de ontwikke laar kiest voor kaalslag en een geheel nieuwe woonwijk. augustus 2008 Heemschut 3 !,'s> HA VfflTtifigl.: «erp van 0 .1 is - itkfty-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 5