IJ r Monumenten stemmen Mariëtte Bosch (red), Restauratie, Amsterdam, Nieuw Amsterdam, 151 p. ISBN 978 90 4680 353 0. Prijs 19,89. Deze uitgave, ingeleid door niemand minder dan Henk van Os, vormt in de eerste plaats een adequate herinne ring aan de zo succesvolle eerste serie uitzendingen van de BankGiro Loterij Restauration, zoals deze in 2006 door de AVRO zijn uitgezonden. Uiteraard krijgt het door de medespelers als winnaar aangewezen gebouw, de mid deleeuwse dorpskerk in het Groningse Vierhuizen, in tekst en illustraties ruime aandacht. Daarnaast passeren andere finalisten en overige deelnemers de revue. Samen vormen zij een juist door haar variatie boeiende selectie uit het Nederlandse monumentenbestand, naar mijn indruk billijk verdeeld over de diverse delen van Nederland. Tussen de beschrijvingen van deze objecten door vindt men columns van de bouwhistorici Marie van Zanten en Karei Loeff - algemeen directeur van Heemschut - die een cruciale rol gespeeld hebben bij de selectie ervan. Wat zij laten weten over hun erva ringen is instructief en soms bepaald spannend. Het boek eindigt met korte geïllustreerde beschrijvingen van de monumenten waarvoor tijdens de tweede serie uitzendingen van Restauratie afgelopen herfst aandacht werd gevraagd. Wederom krijgt men een duidelijke indruk van de variatie in het gebouwde Nederlandse erfgoed - en van het vele werk dat nog moet worden verzet om het in goede staat door te geven aan het nageslacht. Dit najaar volgt alweer de derde reeks tv-uitzendingen rond te restaureren monumenten. De samenstellers verdienen een com pliment voor de evenzeer pakkende als smaakvolle wijze waarop zij dit zo sympathieke project presenteren. Philip Bosscher Wim Hupperetz Monumenten stemmen. Visies op de Modernisering van de Monumentenzorg. Erfgoed Nederland, Amsterdam, 160 p. Prijs 17,00. Nadenken over de toekomstige monumentenzorg, dat is een van de voornaamste doelstellingen van de MoMo, de Modernisering van de Monu mentenzorg zoals minister Plasterk die eind vorig jaar in gang zette. Erfgoed Nederland, het sectorinstituut voor het erfgoed, zag hierin een aanleiding een aantal sleutelfiguren uit het monu- mentenveld te interviewen en deze interviews te bundelen tot een eerste uitgave in de nieuwe boekenreeks Erfgoed Nu. Dat moet vanuit beleid, kennis en veld actuele erfgoedkwesties belichten. Vooral het particulier initiatief komt hierin aan bod. Het erfgoedveld beslaat de sectoren archeologie, archieven, monumenten en musea. Dertien beleidsmakers laten in dit boekje horen hoe zij over de moder nisering denken. Zijn in het verleden rijksmonumenten te makkelijk aange wezen? Vast staat dat met de huidige maatstaven vele minder snel zouden zijn geselecteerd, terwijl ook de keus - nu een overmaat aan boerderijen, heel erg veel panden in Amsterdam - anders zou kunnen uitpakken. Van krotwoningen en arbeiderswoningen uit de 19de eeuw zijn maar weinig voorbeelden over. Een van de geïnter viewden is Karei Loeff, directeur bij Heemschut. Andere stemmen zijn van Jos Bazelmans (RACM), Wim Eggen- kamp (Jaar van Religieus Erfgoed), Arno Boon (BOEi), Martin van Bleek (Gelders Genootschap), Jeanine Perryck en MennoTillema (Gelderse kasteelen en landschap), Frieda van Diepen (Vereniging De Hollandsche Molen), Ben Verfürden (Nijmegen), Carlo Huijts (Ver. Hendrick de Keyser), Pieter Siebinga (NRF), Jan de Jong (OCW), Eloi Koreman, (bewoner) en Fons Asselbergs (Rijksadviseur voor Cultureel Erfgoed). Ries van Hemert, Trappen, handboek voor timmer lieden betrokken bij restauratie van monumenten. Amsterdam 2007. Uitgave NRC Telefoon 020 - 623 77 91. ISBN 90-77019-10-3 De stichting Nationaal Restauratie Centrum (NRC) heeft vorig jaar deel 5 in de serie handboeken voor timmer lieden betrokken bij restauratie van monumenten gepresenteerd tijdens de restauratiebeurs. Dit deel, een lijvig boekwerk van de hand van Ries van Hemert, behandelt in 324 pagina's, tien verschillen soorten van trappen, varianten daarop, constructies en uitvoeringsaspecten. Antwoord wordt gegeven op vragen als: hoe maak je een uitslag? Hoe bereken je de op- en aantrede? Waarop moetje letten als je een trap in elkaar zet? Het maken van elk van deze trappen wordt afzonderlijk zeer uitgebreid behandeld en voorzien van afbeel dingen en constructietekeningen; het maken van uitslagen, mathematische problemen en praktische oplossingen voor de werkvloer. Achterliggende gedachte is: Trappen kun je alleen res taureren als je ze ook kunt maken'. Het laatste hoofdstuk besteedt aandacht aan het herstellen van trappen. Het boek is geïllustreerd met tal van teke ningen, foto opnamen van trappen huizen, trappen en leuningen. Ook zijn er historische prenten van trappenma- kers en een houtsnede uit 1486. Hons Bollebakker N^ADAH Piet Arp augustus 2008 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 39