28 Een gruwel 30 Dorp voorbij de snelweg 32 Mo Mo 34 'aieis aan oe rivier 38 Burgerinitiatief MoMo Voorwoor ICKBIDTICKVECHT-ICK ICK'S VOOR V* VOORV VOEDE VGHExycKE WEKANTI-RKEN ftfiT N1EMKN 3VL Aan het Voorhout in Den Haag staat nu nog de Amerikaanse ambassade. Die verhuist op termijn naar Wassenaar. Nu al maken de Bond Nederlandse Architecten en Heemschut zich druk om de behouden toekomst van het gebouw, dat ooit "de gruwel aan het Voorhout" werd genoemd. Een snelweg oversteken is altijd gevaarlijk, zeker als een heel dorp ertoe besluit. Borger waagde een oversteek van de N34 om uit te breiden met de nieuwbouwwijk Daalkampen. Is de wijk echt de lelijkste plaats in Drenthe, of zijn daar kanttekeningen bij te plaatsen. Heemschut praat nadrukkelijk mee over de modernisering van de Monumentenwet, een traject dat afgelopen jaar door minister Plasterk in gang is gezet. De wet staat een planologischer monumentenzorg voor, ingebed in een breder werkgebied. Volgend jaar moet dit tot nieuw beleid leiden. Buiten Rotterdam zijn maar weinig grote buitenplaatsen intact gebleven. Een daarvan is Huys ten Donck, een paleis aan de rivier. In Haarlem mag de monumentenzorg plotse ling weer rekenen op de warme belangstelling van de plaatselijke politiek. De omwenteling is het resultaat van een burgerinitiatief dat de afgelopen maanden de aandacht vestigde op het barre erfgoedklimaat in de Noord- Op 19 december gaf minister van cultuur Ronald Plasterk de aftrap van de discussie over de vernieuwing van het monumenten stelsel. In het zogenoemde MoMo-project worden voorstellen geformuleerd voor een nieuwe monumentenwet. Eén van de vragen die vanuit het particuliere veld leeft, is of de huidige rijksmonumentenlijst wel zo in stand blijft. Vallen er van de 60.000 gebouwen ook panden af? Kunnen er nog nieuwe monumenten bijkomen, en zo ja, hoeveel? Kiezen we op inhoudelijke gronden of spelen restauratiekosten daarbij een rol? En wat gaat er gebeuren met de taken en bevoegd heden van de verschillende overheden? Het is opvallend te moeten constateren dat een aantal gemeenten nog steeds het eigen monumentenbeleid niet op orde heeft. Sommige gemeenten hebben geen eigen monumentenverordening, andere een gebrek aan ambtelijke capaciteit. De vraag is hoe de taak van de rijksoverheid en die van de gemeenten zich straks tot elkaar gaan ver houden. In deze discussie speelt Heemschut een belangrijke rol. We pleiten voor adequate de bescherming van objecten, maar zeker ook van gebieden. Want meer dan voorheen is de context rond waardevolle gebouwen van belang. Complete landschappen zijn vanuit cultuurhistorisch oogpunt het beschermen waard. Door de betrokkenheid van Heem schut hebben we als vereniging de mogelijk heid de nieuwe voorstellen kritisch te volgen en opbouwende voorstellen te doen voor een nog betere monumentenwet. Karei Loeff directeur februari 2008 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 5