Debat over de toekomst van de Amerikaanse ambassade Aan tafel met Marcel Breuer Anderen noemden het een bespotting om iets dergelijks tegenover de Koninklijke Schouw burg te bouwen. Er waren echter ook positieve geluiden en ingezonden brieven. Zo wees archi tect R.l. de Vries er op, dat ondanks de moderne vormgeving het gebouw toch in schaal is met de omringende bebouwing. Zo blijkt uit oude foto's dat het platgebombardeerde hotel Paulez eveneens drie verdiepingen had. De wel veel langere gevel heeft Breuer met een inham slim onderbroken. Na oplevering ebden de commen taren weg en leek men zich te verzoenen met de moderne vormgeving en trapeziumvormige ramen. Er was zelfs sprake van bewondering. Breuer is ook de architect van een aantal andere naoorlogse gebouwen in Nederland, zoals de Bijenkorf in Rotterdam (1957). Deze Bijenkorf kwam wel op de lijst van de 100 wederopbouw monumenten van minister Plasterk. Breuer werd ook wereld beroemd als meubelontwerper, met onder meer zijn Wassily- stoel uit 1925. Zijn architectuur kenmerkt zich door een logische en functionele indeling, die ook in het exterieur tot uitdrukking komt. Breuer han teerde de principes van het Nieuwe Bouwen, van licht, lucht en ruimte, maar voerde die niet door tot in het extreme. Hij combineerde vaak natuurlijke materialen zoals hout en natuur steen met staal en glas, aldus Isja Finaly en Dorothée Koper in hun artikel in de Nieuwsbrief van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten. In dat artikel 'Het gebouw waar niemand van houdt' riepen zij op tot een open discussie over de toekomst van de ambassade. De Bond van Nederlandse Architecten (BNA) afdeling Haaglanden en Heemschut Zuid-Hol land voelden zich aangesproken en organiseren gezamenlijk een openbaar debat. Voorstanders en tegenstanders van behoud van het gebouw zullen er aan het woord komen. Er zal worden gedebatteerd over de toekomst van zowel de Amerikaanse als de Franse ambassade. In de traditie van de jaarlijkse BNA-bijeenkom- sten wordt tussen de discussies door een maal tijd geserveerd. Er wordt onder anderen inbreng in het debat verwacht van minister Plasterk. Het volledige programma is te vinden op de website: www.heemschut.nl M E. van der Dussen Discussie onder leiding van Thijs Assel- bergs, woensdag 26 maart. Aanvang 17.30 uur, in het Auditorium (ingang Bleijenburg 38) van de Koninklijke Academie Beel dende Kunst in Den Haag. Bijdrage aan de maaltijd bedraagt circa 30, contant bij de entree te betalen. Aanmelden verplicht bij Hanneke Schiphorst, e-mail hanneke- schiphorst@kow.nl, tel. 070-3466600. Het definitieve programma staat op de site www.heemschut.nl. februari 2008 Heemschut 29 Gruwel aan het Voorhout

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 31