kortegolfradioverkeer. Als eind jaren vijftig de communicatiesatelliet zijn intrede maakt, krijgt Nera het nog lastiger en in 1965 is het aandeel radioverkeer erg teruggevallen. Het opdoeken van deze afdeling is dan nog slechts een kwestie van tijd en tien jaar later opent het rijk een eommunieatiesatellietont- vangststation in het Friese Burum. Nera krijgt in 1979 een nieuw leven als de radiocontrole dienst RCD het er voor het zeggen krijgt. Het complex bood al langer onderdak aan deze waakhond, die jaagt op illegaal gebruik van etherfrequenties. In 2005 verhuizen de laatste medewerkers van deze dienst, die inmiddels agentschap Telecom is gaan heten, naar Amersfoort. Een enkele antenne die vanuit Amersfoort bediend kan worden blijft achter en Domeinen gaat op zoek naar nieuwe huurders voor het nog in zeer goede conditie verkerende gebouw. Twee bewoners van de Horstermeerpolder. Arie Kostelijk en Jan Zwagerman, hebben het voor twee jaar weten te huren. Zij willen, gesteund door de Historische Kring Nederhorst den Berg, een sluitende exploitatie opzetten voor het gebouw, met inachtneming van de cultuurhis torische waarde. Het plan is er een datahotel in te vestigen. Niet met kamers voor vlotte ontmoetingen met een 'date', maar met apparatuur die enorme hoeveelheden gigabytes kunnen opnemen en waarvan derden stukjes in deze digitale opslag kunnen huren. De provincie Noord-Hol land heeft Domeinen echter al gevraagd het gebouw om niet aan haar over te dragen. In de waterbergingsplannen van de provincie, het hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht en de gemeente Wijdemeren, waar de polder in ligt, past niet dat het Nera-complex een nieuwe bestemming krijgt. De deelnemers aan het pro ject Waterberging Horstermeer vrezen name lijk dat, als Nera nieuwe gebruikers krijgt, het polderpeil niet of nauwelijks meer kan worden verhoogd en waterberging kan worden vergeten. Uiteraard krijgt dit bijzondere Nera-complex een plek op de alternatieve lijst van naoorlogse monumenten, die Bond Heemschut momenteel samenstelt als aanvulling op Plasterks lijst van 100.1 Peter Schot is lid von de Provinciale Commissie Noord-Holland Bron: 'Nera en de Horstermeer' van Jan Zwagerman en Klaske Andela, 2007. Foto 3 De markante bebouwing is altijd goed onder houden. Foto's Pim van Gelder Foto 4 De bom- en watervrije kelder van Nera. Deze zou in de toekomst geschikt kunnen zijn als datahotel. Foto 5 Een van de kenmerkende kogelwerende patrijs poorten van het bijzondere gebouw Foto 6 Een indrukwekkende meterkast. december 2007 Heemschut 37 Nera's geheim maakt onbemind

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 39