Literatuur Colofon Industria in Heemschut Jos van Warmenhoven, Peter Nijhof en Marea Bultink: NIEUW LEVEN VOOR OUDE BOLLEN SCHUREN. Lisse, Projeet Behoud en Herbestem ming Bollensehuren, 2006. 74 biz., ill., lit.opg. Ooit stonden er meer dan duizend bollensehuren in de Duin- en Bol lenstreek tussen Leiden en Haarlem. Nu zijn er nog maar eirea vierhonderd schuren over, waarvan de meeste geen agrarische bestemming meer hebben. De gebouwen hebben een unieke architectuur, waarbij vorm en functie samenvallen. Bollenschuren vertellen het verhaal van de opkomst en bloeitijd van de bloembollenteelt. Dit cultuur historische erfgoed is beeldbepalend voor het landschap en de identiteit van de bewoners van de Duin- en Bol lenstreek. Duurzaam behoud voor de toekomst is het best verzekerd als de schuur een nieuwe functie krijgt. Gelukkig krijgen steeds meer oude bollenschuren een nieuwe bestem ming, waardoor ze een tweede of soms zelfs een derde leven krijgen. Met veel liefde, tijd en eigen geld worden oude bollenschuren door particulieren en bedrijven omgetoverd tot comfortabele woon- en werkruimten. In dit boek worden vele inspirerende voorbeelden beschreven van gerestaureerde bollen sehuren met nieuwe bestemmingen. Dit boek dient als stimulans voor eigenaren en overheden om oude bollensehuren een nieuwe bestemming te geven. Architecten, bouwers en particulieren kunnen hun voordeel doen met crea tieve en praktische tips voor onderhoud en restauratie, die recht doen aan de bollenschuur en de omgeving. In een inleidend hoofdstuk wordt de typische bouw en architectuur van de bollenschuur beschreven, alsmede de verschillende typen bollenschuren. Verder worden vormen van herbestem ming beschreven. Het grootste deel van het boek beschrijft de restauratie en herbestemming van twintig bollen schuren in Lisse, Hiliegom, Sassenheim, Noordwijk, Rijnsburg en Voorhout. Meer informatie over het onderwerp is te vinden op de website van het Projeet Behoud en Herbestemming Bollen schuren: www.bollenschuren.nl K.J. Steehouwer: PANNERDENSCH KANAAL; DE HOOFDKRAAN VAN NEDERLAND. Zeist, Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten, 2007. 70 biz., ill., kaarten, plattegronden. ISSN 0928-1444. Prijs: onbekend. In de reeks Cultuurhistorische routes in Nederland verscheen onlangs dit deeltje over het Pannerdenseh Kanaal in Gelderland. Het Pannerdenseh Kanaal bestaat dit jaar 300 jaar. Het kanaal, aanvankelijk ontworpen als vestinggracht, werd in 1707 vergraven om meer water naar de Neder-Rijn en de IJssel te laten stromen vanuit de Rijn. Helaas bleek het succes aanvanke lijk te groot: er stroomde zoveel extra water naar het noorden dat veel dijken het begaven en overstromingen niet uitbleven. Door fundamenteel onderzoek en grote investeringen te doen, kregen ingeni eurs van vier samenwerkende provincies de grote rivieren uiteindelijk in toom. In de Franse tijd werd zelfs een nieuwe dienst opgericht die steeds verder zou uitgroeien. Aldus werd met het graven van het Pannerdenseh kanaal het fun dament gelegd voor het huidige instituut van Rijkswaterstaat. In deze gids wordt in het eerste deel uitvoerig de geschiedenis beschreven vanaf de Romeinse tijd van de water huishouding in de Rijn tot het ontstaan van het Pannerdenseh kanaal. In het tweede deel worden het landschap en de monumenten in het gebied beschreven in twee fietsroutes van 33 en 44 kilometer. Aan de orde komen onder andere stuwen, sluizen, kastelen en havezaten, de forten Westervoort en Pannerden, de steenfabrieken langs de rivier en de stadjes Huissen en Zevenaar. M. Overbeek Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Neder land. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl Sassenheim bollenschuur. Foto M. Overbeek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 30