Den Haag: tentoonstelling plateelbakkerij Rozenburg Agenda "TTIC MY inspireren door de Britse Arts Et Crafts-stijl. Vazen, pendules, schotels en kruiken worden gedecoreerd met landelijke idyllische taferelen waarin watervogels, kikkers en zon nebloemen de toon zetten. De decors worden door meesterschilders en hun gezellen ontwikkeld. Na 1900 gaat de fabriek het zogenoemde eierschaalporselein produceren. Onder invloed van de Art-Nouveaustijl worden uiterst gril lige vormen ontworpen. In 1904 zakt de verkoop van eierschaalporselein in en wordt alle aandacht weer gericht op de productie van bouwkeramiek, zoals tegeltableaus. In veel gebouwen zijn nog tegeltableaus van Rozenburg terug te vinden, bijvoorbeeld in het Amsterdamse Museumkwartier en in Den Haag. In 1917 valt het doek. Teruglopende verkoopcijfers, en een veranderde smaak van het publiek leiden uiteindelijk tot de ondergang van Rozenburg. Bij de tentoonstelling verschijnt een rijk geïllustreerde catalogus 39,50), die aandacht besteedt aan de geschiedenis en de producten van de fabriek en de ontwerpers. Tot 20 januari 2008 is in het Haags gemeentemuseum een overzichtsten toonstelling te bezichtigen over de Koninklijke Plateelbakkerij Rozen burg (1893-1917). De gloriedagen van deze Haagse fabriek van plateel- werk, aardewerk en tegeltableaus waren nauw verbonden met de namen van de ontwerper, Colen brander en directeur Kok. De Rozenburgfabriek wordt in 1883 als kunstaardewerkfabriek gesticht door de Duitser Wilhelm Wolff Freiherr van Gudenberg. Deze ondernemer wil aanvankelijk vooral het traditionele Delftse aardewerk produceren, maar gaat al snel over tot meer eigentijdse ontwerpen. Een medestander vindt hij in de excentrieke persoon van T.A.C. Colenbrander (1841-1930), die exo tisch aardewerk ontwerpt met een grillige, bonte ornamentiek. In de jaren negentig produceert Rozenburg veelal bouwkeramiek en gebruiksaar- dewerk. De fabriek maakt onder meer tegeltableaus voor het Stedelijk Museum Amsterdam en voor het stationsgebouw van Haarlem. Bij de ontwerpen laat de fabriek zich vooral 22 Industria december 2007 mtwm Oisterwijk stoommachine KVL Oisterwijk Foto Gerhard de Wit Het bedrijf groeide in de loop der jaren uit tot een groots complex met verschillende fabrieks hallen en aan de achterzijde de centrale. De elektriciteitscentrale bestaat uit een ketelhuis met vrijstaande schoorsteen. De centrale werd in 1972 buiten bedrijf gesteld. Na de sluiting van de fabriek in 1990 werd geen onderhoud meer gepleegd aan het ketelhuis met de machines. In de centrale bevindt zich nog steeds een imposante draaistroomgenerator uit 1925, die aangedreven wordt door een stoommachine. Deze laatste werd gebouwd in België en heeft een bijzondere technische constructie. Tevens is het een van de laatste stoommachines in Zuid-Nederland die nog in de oorspronkelijke omgeving te bewonderen zijn. Of de stoom machine behouden kan blijven is echter de vraag. De eigenaar van het fabriekscomplex wil op het terrein de komende jaren een woonwijk realiseren. Het ketelhuis met de stoommachine APIER

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 24