ZUID-HOLLAND m Zuid-Holland De inmiddels gesloopte Duinboerderij bij Wassenaar Steeds vaker in gesprek Teylingen/Voorschoten - Heemschut wordt vaak gekenmerkt als de club die altijd tegen is; tegen bestemmingsplannen, tegen sloop. De andere kant, het positief meedenken met ontwikkelingen komt steeds meer voor, maar dit is niet altijd zichtbaar. In Zuid-Holland en ook in andere provincies is de lijn ingezet om met gemeenten op een positieve manier in gesprek te komen. Door het aantal gemeenten valt dat echter niet mee, Zuid-Holland telt ondanks diverse samenvoegingen toch nog 77 gemeentes. In de Duin- en Bollenstreek is een begin gemaakt, met prettig en con structief overleg tot gevolg. Meestal met een wethouder die monumenten in zijn of haar portefeuille heeft en met de betreffende ambtenaar. Gesproken wordt over het gemeen telijk monumentenbeleid, maar ook over de objecten waar Heemschut zich zorgen om maakt. Opvallend is dat er binnen verschillende gemeenten sinds de verkiezingen vorig jaar een kentering in positieve zin is geconstateerd. Zo liet wethouder G. van der Meer, van de nieuw gevormde gemeente Teylingen (voorheen War mond, Sassenheim en Voorhout), weten dat hij het betreurt dat hij gebonden is aan de voor de herindeling genomen beslissingen van de oude gemeentebesturen. Daarbij zegde hij toe het mede door Heemschut langdurig bekritiseerde komplan in Warmond op een aantal punten aan te passen. De positieve contacten hebben er ook toe geleid, dat Heemschut door de gemeente Voorschoten is gevraagd zitting te nemen in de klankbordgroep 'Duivenvoorde Corridor', als onderdeel van een opdracht aan het land- sehapsadviesbureau Bosch en Slabber voor het ontwikkelen van voorstellen voor de inrichting van een saneringsgebied van kassen. Ook is de 121 provinciale commissie van Heemschut door de provincie gevraagd deel te nemen aan de com missie dijkverzwaring. Met dit pro-aetieve beleid en het mee praten in projectgroepen, zitten we aan de voorkant van een proces, in plaats van aan de achterkant. Dat sluit echter niet uit dat Heemschut vanuit een eigen verantwoordelijkheid toch tegen bepaalde ontwikkelingen bezwaar kan maken. Zienswijze Bergsepiassen ingediend Rotterdam - Nu het voorontwerpbestem mingsplan Kern en Plassen officieel ter visie ligt, - zie het bericht in het juninummer over de bedreigde landtongen in de Bergsepiassen bij Rotterdam - heeft Heemschut een zeer uitgebreide zienswijze ingediend. Daarin is geconstateerd dat de voorgestelde forse en verregaande bebouwingsmogelijkheden op de landtongen de cultuurhistorische en daarmee de landschappelijke waarden binnen en rond het plassengebied bedreigen. 'Het karakter van de plassen bestaat niet uit water, maar bij de gratie van het oeverbeeld. Het gebied vormt een unieke enclave binnen het stedelijk gebied van Rotterdam'. Naast Heemschut heeft ook de Vereniging Stedebouwkundig Wijkbehoud Hillersberg Sehiebroek Terbregge een zienswijze ingediend. Zie voor de complete tekst van de zienswijze www.heemschut.nl bij Zuid-Holland. Illegale' sloop duinboerderij Wassenaar Wassenaar - De provinciale commissie Zuid- Holland heeft met grote teleurstelling kennis genomen van het bericht dat de 19e eeuwse duinboerderij aan de Oostdorperweg 121 te Wassenaar plotseling is gesloopt. De sloop begon precies op het moment dat Heemschut besloot om bij de rechter een voorlopige voor ziening te vragen om sloop van de boerderij uit te stellen. Dit in afwachting van de behandeling van het bezwaarschrift tegen het besluit van het college van burgemeester en wethouders de boerderij niet op de gemeentelijke monu mentenlijst te plaatsen. De sloop kan 'illegaal' worden genoemd, omdat de sloopvergunning nog niet onher roepelijk was. Er konden nog bezwaren worden ingediend en de gemeente was niet in kennis gesteld dat er met de sloop werd begonnen, hetgeen wel uitdrukkelijk in de sloopvergunning als voorwaarde was vermeld. De boerderij, beschreven in BoerenErfgoed, het boerderijenboek van Voorschoten en Was senaar, (zie de bespreking van het boek in het augustusnummer van Heemschut) was een zeldzaam en vrij gaaf voorbeeld van een kleine boerderij zoals die in de 19e eeuw op de geest gronden in het duingebied werden gebouwd. Door de sloop is een onvervangbaar stukje geschiedenis voor Wassenaar verloren gegaan. Ewout van der Dussen oktober 2007 Heemschut 7 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 9