Heemschut Actief GRONINGEN ZEELAND 1 Goed nieuws over Het Blauwe Dorp Groningen - De gemeenteraad van Groningen heeft 27 juli het besluit van B en W goedge keurd om de 'randwoningen' van het Blauwe Dorp de status van gemeentelijk monument te verlenen. De Groningse commissie had de aan vraag voor de monumentenstatus van de 122 randwoningen in september 2006 ingediend. De randwoningen liggen rond negentien boer derijtjes in het centrum van het Blauwe Dorp. De boerderijtjes zijn rijksmonument. Het Blauwe Dorp maakt deel uit van de Bloemen- buurt, beschermd stadsgezicht, een deel van de Groningse Oosterparkwijk. De stadsbouw meester Mulock Houwer heeft het Blauwe Dorp ontworpen. Uit het stedenbouwkundig ontwerp en de vorm van de woningen blijkt duidelijk de invloed van de Tuinstad-ideeën. Mede door haar dorps karakter is de wijk uniek voor Gro ningen. Het is de oudste nog bestaande door de gemeente Groningen gebouwde volkswijk. Eerder wilde de eigenaar, woningcorporatie Nijestee, de randwoningen rond de monumen tale boerderijtjes slopen en vervangen door nieuwbouw, waardoor dit gave ensemble van woningwetwoningen uit 1920-'21 aangetast zou worden. Verzet van de bewonerscom missie, ondersteund door Heemschut, heeft dit voorkomen. Nijestee wil nu de randwoningen verkopen. De bedoeling van de bewoners was dat de woningen sociale huurwoningen zouden blijven. Groningen afwijzend tegen beschermd landschap Groningen - Het college van Gedeputeerde Staten van Groningen heeft afwijzend gere ageerd op het verzoek van de Werkgroep Oldambt en Heemschut om het Oldambt de status van Beschermd Landschapsgezicht te verlenen. Volgens GS zou dit besluit in strijd zijn met zijn taak in het komende Provinciaal omgevingsplan (het POP) de verschillende belangen tegen elkaar af te wegen. Volgens GS is het ook mogelijk het Oldambt de noodzake lijke bescherming te geven via de Wet Ruimte lijke Ordening. Ook kan de Werkgroep Old- ambt/Heemschut door deel te nemen aan het overleg over de nieuwe bestemmingsplannen in dit gebied opkomen voor het belang van het cultuurhistorisch zo waardevolle landschap van het Oldambt. De werkgroep Oldambt en Heemschut hebben in hun reactie op de brief van GS aangedrongen op een gesprek met de provincie over de voor- en nadelen van het Beschermd Land schapsgezicht. Tineke Vooijs Oproep secretaris De provinciale commissie van Groningen is nog steeds op zoek naar een secretaris, die de doelstellingen van Heemschut onderschrijft en bekend is met het werk van Heemschut. De werkzaamheden zijn in onderling overleg te regelen. KSG-terrein oorzaak crisis In Vlissingen Vlissingen - In Vlissingen is een politiek-ambte- lijke crisis ontstaan bij de voorbereidingen voor het scheppen van een nieuwe invulling voor het KSG-terrein. Twaalf ambtenaren werden tijdelijk naar huis gestuurd. Na het vertrek van de Koninklijke Scheldegroep (KSG) uit Vlissingen moet het oorspronkelijke terrein van circa 34 hectare aan scheepswerven en havencomplexen een nieuwe invulling krijgen. Daarbij zullen enkele als industrieel erf goed belangwekkende hallen gespaard blijven en het van Dishoeckhuis met nabijgelegen Perry-dok zullen gereconstrueerd worden (zie onder meer Heemschut oktober 2005, februari en december 2006). De provinciale commissie Zeeland van Heemschut was bij deze voorberei dingen betrokken. Volgens de wethouder (die inmiddels ook de discussie met Heemschut heeft afgebroken) zouden de betrokken ambtenaren slecht werk hebben afgeleverd, waardoor een miljoenenver- lies kan ontstaan. Zonder voorafgaand overleg heeft zij twaalf ambtenaren naar huis gestuurd en de kantoren laten verzegelen. Dit heeft veel commotie veroorzaakt bij zowel het college van B en W van Vlissingen, de gemeenteraad en later ook de provincie en het rijk (financieel betrokken). Omdat blijkbaar de onderbouwing van de maatregel onvoldoende was mochten de geschorste ambtenaren na anderhalve week weer aan het werk. Een groot deel van hen weigerde, totdat een nadere ver klaring was gegeven. De directeur van de afde ling moest deze uitleg geven, wat kennelijk niet is gelukt. Zij werd de volgende die gedwongen was terug te treden. De betrokken gedeputeerde van de provincie kreeg op vragen om uitleg een nietszeggend briefje. Eind september is een rapport van een onafhankelijke instantie over deze zaak verschenen. Heemschut vreest dat door deze soap de kosten voor de herontwikkeling echt de pan uit rijzen. Daardoor komen het herstel van timmerfabriek, een aantal hallen, Perry-dok en reconstructie van het Van Dishoeckhuis in gevaar. Willem He ij broek 6 Heemschut oktober 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 8