edgxcursie Een nieuwe herfst, een nieuw geluid Erfgoedexcursie naar Middelburg: Zeeuwse Concertzaal, Zeeuws museum, stadhuis De Grote Kerk van Monnickendam Middelburg, Zaterdag 8 december Op zaterdag 8 december wordt een bijzondere erfgoedexcursie met bezoeken aan drie prach tige monumenten in Middelburg georganiseerd: de heropende Zeeuwse Concertzaal, het her opende Zeeuws Museum en het stadhuis. De Concertzaal in Middelburg - gebouwd in 1896 - vormt al meer dan een eeuw een belangrijke schakel in het Zeeuwse muziek leven, niet in de laatste plaats vanwege haar bijzondere akoesti sche kwaliteiten. Na een verbou wingsperiode wordt de zaal weer in gebruik genomen (zie artikel pag.38). In juni dit jaar is het Zeeuws Museum heropend na een ver bouwing van zeven jaar. Wereld beroemd is de serie 16e-eeuwse wandtapijten over de gevechten op de Zeeuwse wateren tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Ook heeft het museum belangwekkende collecties schilderijen, porselein, streekdrachten en etnografica De verbouwing is naar een ont werp van het architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft. Het bureau maakte onder meer een nieuwe publieksingang aan het prachtige Abdijplein. Het stadhuis van Middelburg geldt volgens de lezers van het dagblad Trouw als het op één na mooiste gebouw van Nederland. Programma 11.45 uur: Ontvangst Zeeuwse Concertzaal. Lezing prof. dr. Albert Clement: 'Een nieuwe herfst, een nieuw geluid'. De concertzaal te Middel burg in de context van het Zeeuws muziekleven, ca. 1880-1920 13.00 uur: Broodjeslunch, aanslui tend worden het Zeeuws Museum en het stadhuis bezocht. 16.00 uur: Ter afsluiting optreden van het klassiek vocaal duo Enchantées, sopraan Lonne van Liere-Smit en alt Marja de Waard- Idema, begeleid door pianist Hans van der Stal. Uitgevoerd worden duetten uit de periode waarin de Concertzaal gebouwd is Einde ea. 17.00 uur. Aanmelding tel. 020-622 52 92 of per email info@heemsehut.nl, met opgave van naam, adres, telefoonnummer. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst en zijn definitief na ontvangst van het bedrag op rekening nr. 165 831 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v EE 8 december. Kosten 35,— p.p. leden Heemschut; 39, 50 niet-leden. Adresgegevens Zeeuwse Concertzaal, Verwerijstraat 14. Vanaf NS Station is het 10 minuten lopen, de routebeschrijving ont vangt u bij de bevestiging. 42 Heemschut oktober 2007 Foto Collectie Zeeuws Museum Prof. dr. Albert Clement (1962) studeerde Muziek wetenschap aan de Universiteit Utrecht (doctoraal examen eum laude, 1987), orgel aan het Brabants Conservatorium (docenten- en solistendiploma, 1986, 1988) en theologie aan de Rijksuniversiteit Leiden. In 1989 promoveerde hij (eveneens cum laude) te Utrecht op een dissertatie over Bach. In 1993 ontving hij de Zeeuwse Aanmoedigingsprijs op het gebied van Kunsten en Wetenschappen. In 2004 werd hij benoemd tot hoogleraar. Clement is sinds 1981 lid van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Thans is hij er nog General Editor van de reeks Exempla Musica Zelandica, waarin werken van aan Zeeland gerelateerde compo nisten worden uitgegeven. De Grote Kerk van Monnickendam Harry Voogel, Monnickendam (Vereniging Oud Monnickendam) z.j. (2007?), 128 p. (ISBN 90 809167 2 2) Monnickendam, één van de zeven steden van West-Friesland en sinds 1991 behorende tot de gemeente Waterland, kan bogen op het bezit van een indrukwekkende laatgotische hallenkerk met toren in dezelfde stijl. Uit het recente 'monumentenboek' van Noord-Holland valt op te maken dat de kerk grotendeels in etappes gebouwd is tijdens de 15e eeuw en dat de toren verrees tussen 1520 en 1550. Volgens Voogel kreeg zij pas een spits in 1641 (waarschijnlijk geïnspireerd door de eveneens laatgotische torenspits van Loenen aan de Vecht). Dit boekje bevat een ware rijkdom aan gegevens. Deze betreffen met name ook het interieur waar onder andere te bewonderen zijn een kansel uit 1695 (oorspronkelijk uit Winschoten), een goeddeels 16e-eeuws koorhek en drie orgels. Het hoofdorgel dateert in zijn huidige staat uit de periode 1778-1780 maar bevat diverse onderdelen, vooral pijpen, uit oudere orgels. In 2000 werd een 19e-eeuws orgel in het koor geplaatst, eerder in gebruik in de St. Machar's Cathedral te Aberdeen. Tenslotte vindt men in het schip, op een podium vóór het hoofd orgel, een modern kistorgel. Een aantrekkelijk aspect van dit boekje vormen de vele afbeeldingen, vrijwel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 44