Amsterdam, Gebouw de Bazel Van gesloten bank naar open archief Aanbieding Ledenaanbieding Boek over K.P.C. de Bazel Adresgegevens Stadsarchief Amsterdam Zaterdag 17 november Zaterdag 24 november Aan het eind van de vorige eeuw waren de vijftien depots van het Amsterdamse Stadsarchief aan de Amsteldijk bijna allemaal vol. De wettelijk voorgeschreven bewaar plichtvan archieven kwam in het gedrang. De depots voldeden niet meer aan de normen voor archief beheer, terwijl de faciliteiten voor het publiek evenmin meer van deze tijd waren. Eind jaren '90 werden daarom plannen ontwikkeld voor ingrijpende verbouwingen van het Stadsarchief. In 2000 werd gebouw De Bazel aan de Vijzelstraat verkocht aan de gemeente, met de uitdrukkelijke clausule aan dit monumentale gebouw een hoogwaardige culturele bestemming te geven. Het Stadsarchief voldeed volkomen aan deze voorwaarde. Om te onderzoeken of alle archieven, alle publieksvoorzie ningen en ook de 184 medewerkers van het Stadsarchief in gebouw De Bazel zouden passen is lang gepuzzeld. Zeker zo belangrijk was de vraag of het gebouw het gewicht van het Archief zou kunnen dragen. Het gaat immers om vele kilometers papier. Gelukkig bleken de funderingen en het betonnen skelet van het gebouw over ruim voldoende draagkracht te beschikken. In 2001 is door Claus en Kaan architecten begonnen het gebouw De Bazel, 'deze stugge, gesloten mammoet', te veranderen in een publiek documentatiecentrum. De twee nieuwe hoofdfuncties van het Archief zijn: het bewaren van de originelen en deze toegankelijk maken voor het publiek. www.stadsarchief.amstcrdam.nl Programma 13.15 uur: Ontvangst met koffie en scone in Café de Bazel. 14.00 - 15.15 uur: Begeleide rond leiding. Aanmelding tel. 020-622 52 92 of info@heemschut.nl, met vermelding van uw naam, adres en telefoonummer en de datum van uw voorkeur. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst en zijn definitief na ontvangst van het bedrag op rekening nr. 165 831 t.n.v. de Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v. Stadsarchief. Kosten 12,50 p.p. leden Heemschut; 16,-- p.p. niet leden. Gebouw de Bazel, Vijzelstraat 32. Het Stadsarchief is bereikbaar per tram vanaf het Centraal Station: lijnen 16, 24 en 25, halte Keizers gracht. Onder voorzitterschap van architect De Bazel, in zijn tijd een van de bekendste Nederlandse architecten, werd op 2 februari 1911 Heemschut opgericht. Vooral voor betrokkenen bij Heemschut is dit gegeven een toepasselijke aan vulling op het onlangs verschenen boekje over Karei de Bazel. Dit boekje, deel 16 in de minia turenreeks van uitgever Bekking Et Blitz, komt op het moment dat het vroegere hoofdkantoor van de Nederlandsche Handel-Maat- sehappij aan de Vijzelstraat in Amsterdam - in de volksmond De Spekkoek genoemd - nu officieel gebouw De Bazel heet en onderdak verleent aan het stadsarchief van Amsterdam. Volgens schrijver Marty Bax is het 'verreweg de meest monumentale opdracht van De Bazel'. Zowel aan het interieur als aan het exterieur besteedt Bax dan ook veel aandacht, temeer daar De Bazel ook verantwoorde lijk was voor de aankleding. Met als resultaat 'een zeer compleet samenstel van decoratieve en architectonische elementen van allerlei culturen en cultuurpe rioden, van Mesopotamisch tot hindoeïstisch en Oud-Hollands.' Zowel uit de Theosofie als uit de Vrijmetselarij putte De Bazel inspiratie en hij gebruikte in zijn uiteenlopend werk op een vrije manier de symboliek. Bax noemt De Bazel een waar ecleetiseh- esoterisch architect. Ondanks de beknoptheid van het boekje komen de vele aspecten van het werk van De Bazel, als architect van villa's, als vormgever van interieurs, zijn grafisch werk en zijn meubels (de wieg voor prinses Juliana, die met regelmaat nog wordt gebruikt), ruimschoots aan bod. Het boekje K.P.C. de Bazel (1868- 1923) - vormgever van een nieuwe wereld, geschreven door Marty Bax, prijs 9,90. Leden van Heemschut kunnen dit boek met de bestelkaart in dit nummer zonder verzendkosten rechtstreeks bij de uitgever bestellen. K.P.C. de Bazel (1869-1923) oktober 2007 Heemschut 41 dekking Wit: vormgever van een nieuwe wereld Marty Bax

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 43