Achtergrond Muziekliefhebbers Middelburg weten Concertzaal te behouden Fred Godthelp - De Concertzaal in Middelburg vormt al meer dan een eeuw een belangrijke schakel in het Zeeuwse muziekleven. Na een verbouwing komt het complex dit najaar weer in gebruik. De Fleemschut Erfgoedex- eursie brengt 8 december een bezoek aan Middelburg en de Concertzaal. MET NAME DE WELVAART in de Gouden Eeuw bood een stevig fundament voor de ontwikkeling van het rijke culturele leven van Middelburg. Het materiële deel van haar culturele erfgoed is vermaard. Ook het immateriële deel omvat vele parels. De stad is al eeuwen het domein van kunstenaars en geleerden. Zo werden in de 18e eeuw het Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen en twee Natuurkundige Gezelschappen (een voor vrouwen en een voor mannen) opgericht. Deze gezelschappen zijn naderhand samengegaan. Op het gebied van de (klassieke) muziek waren behalve amateur-musici ook enkele compo nisten actief. Rond 1815 bestond er reeds een zangvereniging en een muziekkorps, voortge komen uit de stedelijke schutterij. Eigen zaal In 1839 werd de eerste concertzaal in gebruik genomen door de Middelburgse afdeling van de Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst. Deze zaal was gevestigd aan de Groenmarkt en maakte deel uit van het Abdijcomplex. Decennia later was deze te klein geworden en rond 1895 werden de gebruikers gesommeerd het pand te verlaten in verband met een restauratie. Die gebruikers vormden samen met andere liefhebbers een commissie om een nieuwe locatie te vinden. Al begin 1896 was voldoende geld (fl.32.500,-) vergaard om Singelstraat 13 te kopen, te verbouwen en uit te breiden met een concertzaal. Al voor het eind van datzelfde jaar kon deze Concert- en Gehoorzaal feestelijk worden ingewijd met onder meer de 5e Symfonie van Ludwig van Beethoven. Het complex deed niet alleen als concertruimte dienst. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werden hier Belgische vluchtelingen opgevangen, en later diende het als onderkomen voor mili tairen en als pakhuis. De Tweede Wereldoorlog is evenmin ongemerkt voorbijgegaan aan het complex, met name tijdens het verwoestende bombardement van 17 mei 1940. Dit alles was niet bevorderlijk voor de kwaliteit van het gebouw, dat diverse restauraties en verbou wingen onderging. In 2003 was weer een moment van groot onderhoud aangebroken: de installaties waren volstrekt verouderd en er golden nieuwe wet telijke bepalingen met betrekking tot arbeids omstandigheden, brandveiligheid en milieu (geluidhinder). De gemeente Middelburg, sinds 1945 eigenaar, liet een extern bureau alle problemen in kaart brengen en oplossingen met kostenramingen aandragen. Enige maanden later verscheen het rapport, opgesteld door ir. Evert de longh, die tevens adviseur is van de de Provinciale Commissie Heemschut in Zeeland. Daarin werd een aantal keuzemogelijkheden beschreven, variërend van verkoop van het complex tot vernieuwing van 38 Heemschut oktober 2007 Foto's 1 en 2 De Zeeuwse Concertzaal. Foto's Gemeente Middelburg/ Mieke Wijnen Zeeuwse Concertzaal als herboren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 40