Heemschut pleit voor onteigening en restauratie vervallen pand Willem Heijbroek -Tussen Sluis en St. Anna ter Muiden in Zeeland is omstreeks 1900 een klein klooster, 'La Pommerai', gebouwd in opdracht van de zusters Dominicanessen. In de volksmond werd dit wooncomplex met kapel 'het Hoompje' genoemd. Foto 1 Een vervallen voormalig klooster. Foto's Ron van Laarhoven Foto 2 Exterieur van 'het Hoompje' Foto 3 Het interieur is danig vernield IN 1934 WERD HET GEKOCHT door de 'Zusters van de kindsheid van Maria'. Deze verzorgden de dagopvang van gehandicapte kinderen. Toen ook deze functie verloren ging is het monumentale pand met omringende tuinen en imposante oprijlaan leeg komen te staan. Om te voorkomen dat het gehele complex zou worden gesloopt is het op de rijksmonumen tenlijst geplaatst. Omstreeks 2000 heeft de gemeente het verkocht aan een projectontwik kelaar die hier appartementen wilde bouwen, op voorwaarde dat de gebouwen zouden worden gerestaureerd. Dit laatste is niet gebeurd en de eigenaar liet het zo snel mogelijk vervallen, met het uitein delijke oogmerk te slopen. Hij heeft met een dergelijke opzet al succes gehad in Noordwijk en Leiden en is recentelijk in Wassenaar actief. Al geruime tijd vraagt Heemschut aandacht voor deze onhoudbare situatie. Inmiddels zijn grote delen van het dak en bovenverdieping ingestort en kan iedereen zonder grote pro blemen op het terrein en in het pand komen, met alle gevaren van dien. Dit heeft clubs die zich met mystiek bezig houden, zoals heksen- vereerders en satanisten er toe gebracht hier bijeen te komen. Dit trok zowel provinciaal als landelijk de aandacht in de media. Het geheel is opgenomen in de databank van het Meertens Instituut onder volksverhalen. Brandbrieven Heemschut heeft samen met een politieke partij in Sluis brandbrieven geschreven en de gemeente gevraagd de bouwvergunning in te trekken en een onteigeningsprocedure te starten. Dit is vooral van betekenis, omdat er twee projectontwikkelaars zijn, die het geheel graag willen overnemen om het pand te res taureren. Een hiervan, een particulier, wil zelfs restauratie uitvoeren zonder het bouwen van appartementencomplexen op het terrein. Onlangs zijn beide brieven door de gemeente beantwoord. Daaruit blijkt dat zij vorig jaar heeft getracht de bouwvergunning in te trekken, maar na bezwaar van de projectont wikkelaar niet heeft durven doorzetten. De gesprekken lopen nog steeds; een beslissing wordt voorzien omstreeks het verschijnen van dit nummer van Heemschut. De gemeente hoopt 'het Hoompje' op minnelijke wijze te verwerven. Het standpunt van Heemschut is dat een duidelijk deadline moet worden gesteld (eind september) met daarna intrekken van de bouwvergunning en indien noodzakelijk ont eigening. Dit laatste neemt ongeveer driejaar in beslag. Bij definitieve intrekking van de bouw vergunning dreigt de eigenaar alvast vijftien jaar lang niets te doen en ook niet te verkopen. Wij vinden dat dergelijk gedrag niet mag worden beloond en zullen op onteigening aandringen. W. Heijbroek is voorzitter en pr-medewerker van de provinciale commissie Zeeland Heksensabbath in klooster bij Sluis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 39