Natuurmonumenten en Hendrick de Keyser nemen beheer over van gemeente Velsen Fotografie: Pim van Gelder landschap dan de traditionele renaissance- en baroktuin zoals wij die in Nederland kennen van, bij voorbeeld, de tuinen van Kasteel Sypesteyn te Loosdrecht, de Groningse Prin sentuin en het binnenpark van Het Loo (dit zijn overigens alle drie reconstructies; de tuinen van Beeckestijn bevatten veel meer originele elementen). De uit Duitsland afkomstige hovenier Johann Georg Michael (1738-1800) heeft de Engelse landschapsstijl in opdracht van Boreel toe gepast bij een grootscheepse renovatie van vooral het buitenpark. De tuinen vlakbij het huis vertonen nog steeds een meer vroeg- 18e-eeuws aanzien, getuige de duidelijke indeling in rechthoeken en vierkanten. Van de tuinen kan men zeggen dat deze gelegenheid geven een zoektocht door het leven te ervaren met als einddoel het paradijs. Dat kon men waarnemen via een doorkijk in de zogeheten colonnade die zich bevond aan het einde van de middenas. Onderweg wordt de wandelaar geconfronteerd met allerlei facetten van natuur en cultuur, zoals een bloemperk, boomgaarden, koren velden en een kapel (het oudste voorbeeld van neogothiek in ons land). Waarschijnlijk ver toonde de nieuwe aanleg zich al min of meer in zijn volle glorie toen stadhouder Willem V en diens gemalin Wilhelmina van Pruissen enkele dagen op Beeckestijn logeerden laatste huurder van het hoofdgebouw in 1924 vertrok was dit nog steeds niet aan gesloten op de waterleiding. Het enige dat feitelijk gebeurde was dat kavels akkerland binnen het stramien van de vroegere siertuinen werden verpacht, vaak aan families die in de bijgebouwen woonden. Deze periode van stagnatie duurde tot de voor- het hoofdgebouw, dat werd beschilderd in 'een naar blauw zwemende groene camouflage- kleur'. In het park werden door de Duitsers kazematten aangelegd Sloop of behoud? Na de oorlog was er vooralsnog geen geld voor restauratie, zodat de laatste eigenaresse uit de Schone slaapster Dat Beeckestijn zo gaaf bewaard bleef heeft een oorzaak die ik al vaker aangaf. Het huis gold als 'kil' en was niet (meerzo populair bij de familie, die ook kon beschikken over andere huizen in de nabijheid, als Waterland en Meer- vliet. Het werd lange tijd verhuurd. Toen de avond van de Tweede Wereldoorlog, toen in het huis Nederlandse militairen werden inge kwartierd. Onder Duits bewind werd Beecke stijn vanaf 1942 deel van de 'Festung IJmuiden' in de 'Atlantikwall'. De fraaie 18e-eeuwse pachtboerderij 'de Tilgt' werd in 1942 door brand verwoest. De bewoners verhuisden naar familie Boreel een sloopvergunning aanvroeg. De gemeente Velsen kocht echter in 1953 het oudste gedeelte van de buitenplaats, omvat tende het hoofdgebouw, de bijgebouwen (inclusief de toen nog bestaande oranjerie) en wat nog over was van de formele tuinen (met onder meer in de noordelijke zijtuin twee oktober 2007 Heemschut 33 .andgoei Pee ces :ijn ge~ed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 35