Philip Bosscher - Dat de toekomst van Beeekestijn in het Noord-Hollandse Velsen veiliggesteld is mag zeker tot vreugde stemmen, want het gaat hier om een origineel juweel onder de Nederlandse buitenplaatsen. Eerder - na de Tweede Wereldoorlog - is het buiten van diep verval gered en in oude luister hersteld. ■■aai maai ■aalr? iiiie Foto 1 Het hoofdgebouw van het Velsense Beeekestijn. Foto 2 De tuinen achter Beeekestijn. HET GOED BEECKESTIJN wordt voor het eerst vermeld in de 16e eeuw en behoort dan een tijdlang aan een Amsterdamse koopman. In het jaar van de Vrede van Mun ster, 1648 dus, werd het verkocht aan de latere Amsterdamse burgemeester Nieolaas Corver. Het grondareaal is dan inmiddels flink toege nomen en onder Corver wordt Beeekestijn een werkelijke buitenplaats. In de jaren 1687 - 1742 is het eigendom van de Amsterdamse kooplieden en regenten Jan Trip, vader en zoon. Laatstgenoemde was gehuwd met de schatrijke Petronella Wilhelmina van Hoorn (hun alliantiewapen prijkt nog altijd boven de voordeur). Zij besteedden 'kapitalen' aan uitbreiding en verfraaiing van het buiten. Zo werd het hoofdgebouw vernieuwd en ver groot, verrezen op het voorplein een stalge- bouw en een koetshuis en werd in de hoofdas van het park de nog bestaande schulpvormige vijver aangelegd. Deze eerste glorietijd van Beeekestijn viel ongeveer in de periode 1718-1722. Na de dood van Jan Trip de Jonge hertrouwde zijn weduwe in 1723 met Lubbert Adolf Torek, heer van Slot Rosendael bij Arnhem. Daarna ging de aandacht en liefde van het echtpaar vooral uit naar dat Gelderse kasteel waar zij de nog befaamde 'bedriegertjes' lieten aanleggen. Engelse landschapsstijl Beeekestijn werd in 1742 verkocht aan Jacob Boreel Janszoon. Deze Amsterdamse regentenfamilie zou het ditmaal in eigendom behouden tot na de Tweede Wereldoorlog. Jacob Boreel heeft als ambassadeur in Engeland ongetwijfeld de toen moderne Engelse landschapsstijl leren kennen. Een stijl die streefde naar een meer 'natuurlijk' 32 Heemschut oktober 2007 IIHR mmv

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 34